Hlavní obsah
Homannovo vydání Müllerovy mapy. Foto: Muzeum Komenského v Přerově, p.o.

Nová výstava přerovského muzea představí Komenského mapu Moravy, co bylo před ní a po ní

Přerovští muzejníci se po startu letošní jubilejní výstavy vrhli na přípravu nové zajímavé výstavy s názvem Morava nově zakreslená aneb Komenského mapa, co bylo před a po ní, kterým muzeum připomene jedinečné přerovské výročí spojené s Komenským, 400 let od uzavření Komenského první svatební smlouvy.

Homannovo vydání Müllerovy mapy. Foto: Muzeum Komenského v Přerově, p.o.
Nová výstava přerovského muzea představí Komenského mapu Moravy, co bylo před ní a po ní

Výstava také současně oslaví další významné výročí - 130 let od založení Musea Komenského v Přerově, vůbec prvního muzea tohoto zaměření na světě.

Návštěvníci se v rámci výstavy mohou těšit na jednu z nejcennějších kolekcí z muzejních depozitářů. Jedná se o téměř kompletní sadu Komenského map Moravy. Komenského dílo vzniklo v neklidné pobělohorské době a vzhledem k absenci podrobných pramenů osvětlujících jeho zrod, jsou dodnes některé otázky obestřeny tajemstvím a jsou předmětem diskuze. 

„Komenský mohl na mapě pracovat již v době svého druhého přerovského pobytu, v dedikaci Ladislavu Velenovi ze Žerotína ale hovoří o době „své nedobrovolné prázdni“, což mohlo být období, kdy dílo dokončoval. Jeho mapa byla v Amsterodamu vytištěna v době, kdy vznikaly nové verze známých atlasů, a konkurenční kartografické dílny okamžitě přejaly Komenského dílo do svých edičních záměrů. V krátké době tak vzniklo několik tiskových desek, které byly používány po dlouhá desetiletí. Na výstavě bude možné například detailně srovnat otisky ze dvou rytina Visscherových rytin, sledovat styl přejímání mapy v obě vyostřeného konkurenčního boje ve třicátých letech 17. století i způsoby proměny výzdoby map,“ sdělila autorka a kurátorka výstavy Mgr. Helena Kovářová.

Díky spolupráci s geografickým ústavem přírodovědné fakulty Masarykovy univerzity představí výstava také další tři osobnosti, které vytvořily původní mapu Moravy – Pavla Fabricia, Georga Matthäuse Vischera Tyrolského a Johanna Christopha Müllera. Kromě původních map budou prezentovány také četné deriváty z 16. až 18. století.

„Návštěvníci se mohou těšit také na makety jednoduchých měřických přístrojů, stejně jako na originální měděné tiskové desky z 18. století, ze kterých se mapy tiskly. Dalším atraktivním exponátem bude faksimile tzv. císařského exempláře Müllerovy mapy Moravy, tedy rukopisné mapy Moravy, kterou autor připravil pro císaře Karla VI. Originální rukopisná kresba je uložena v Österreichische Nationalbibliothek ve Vídni a skládá se z deseti listů. Na výstavě bude možné prohlédnout si kopii v původní velikosti,“ doplnila Kovářová.

Pro návštěvníky bude připraveno několik interaktivních stanovišť, které jim umožní lépe proniknout do příběhů jednotlivých map, a také malé překvapení. Prezentován bude také krátký dokumentární film o technice tisku map z mědirytin.

Výstava bude zahájena slavnostní vernisáží ve čtvrtek 10. května v 17.00 hodin v přerovském zámku.

Další informace: Mgr. Helena Kovářová, tel. 581 250 544 e-mail: kovarova@prerovmuzeum.cz 

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků