Hlavní obsah
Třídní učitelka Karla Skotálková se studentkou 4.ročníku Anetou Kurimskou při péči o pacienta vytvořením příjemného, téměř domácího prostředí. Foto: Stanislava Dvořáková

Nejvzácnější dar skrývá úsměv a porozumění

Vyšší odborná škola a střední škola zdravotnická a sociální v Ústí nad Orlicí připravila na předvánoční dny pro veřejnost představení své činnosti, která mnohdy vrací lidem do života ztracené štěstí.

Třídní učitelka Karla Skotálková se studentkou 4.ročníku Anetou Kurimskou při péči o pacienta vytvořením příjemného, téměř domácího prostředí. Foto: Stanislava Dvořáková
Nejvzácnější dar skrývá úsměv a porozumění

Vánoční čas je obdobím radosti a nejkrásnějších dárků. Nejlepší jsou pak ty, které člověka provází formou pomoci po celý rok.

Nejvzácnější nabídku do prosincových dnů přinesla Vyšší odborná škola a střední škola zdravotnická a sociální v Ústí nad Orlicí, která 13. prosince nabídla nejen ukázku prostor a vybavení školy, ale zejména její činnost spojenou s důležitými radami a informacemi o pomoci.

Škola byla v Ústí nad Orlicí otevřena v roce 1979. Od té doby jí prošly stovky absolventek a absolventů. I v příštím roce obohatí personální stav ve zdravotnictví na 55 maturujících studentek a studentů. Zároveň ve školním roce 2019/2020 škola předpokládá přijmout 60 uchazečů oboru praktická sestra a 30 uchazečů oboru sociální činnost. Obory jsou čtyřleté, zakončené maturitní zkouškou, vhodné pro dívky i chlapce.

Dále to jsou akreditované kvalifikační kurzy pro veřejnost: sanitář, pracovník v sociálních službách, chůva pro děti do zahájení povinné školní docházky a sportovní masáž.

VOŠ a SŠ zdravotnická a sociální v Ústí nad Orlicí je moderně vybavená škola, v níž učebny a učební pomůcky odpovídají současným trendům pro výuku všech studijních oborů. Charakteristická je rodinná atmosféra, přátelský přístup, sociální cítění a odborná pomoc studujícím ze strany pedagogů. Škola umožňuje také návazné studium po maturitní zkoušce, neboť má akreditaci ve vzdělávání v oboru diplomovaná všeobecná sestra na vyšší odborné škole.

Vedle odborných znalostí a příkladného rozvíjení emočního kvocientu, kdy schopností empatie jsou velkou oporou pro pacienty, se studující školy zapojují do veřejného života. Jedná se o spolupráci se základními a mateřskými školami, kde přednášejí na téma Hrou proti AIDS, v rámci Dnů zdraví přibližují zdraví životní styl a poukazují na nežádoucí návyky kouření, alkoholu, drog a dalších omamných látek. Žáky ZŠ i MŠ je oblíbený program Zdravý úsměv s demonstrací správné zubní hygieny se známým mimozemšťanem Alfem.

Studenti oboru sociální činnosti vymýšlejí nejrůznější tematicky zaměřené programy pro místní stacionář, kde navíc seznamují klienty s muzikoterapií či arteterapií. Navštěvují i domov důchodců, kde mimo jiné zorganizovali velice povedený pravý masopustní rej masek s ukázkou lidových tanců.

Jejich spoluúčast nechybí ani na veřejných akcích, kdy pro Veletrh sociálních služeb připravují abilympiádu pro zdravotně postiženou mládež a další vědomostní soutěží obohacují Integrační setkání sociálních služeb v Ústí nad Orlicí. Nechybí ani jejich stánek se zdravotnickými službami na Dnu otevřených dveří orlickoústecké nemocnice.

Jejich přítomnost je pak velkou oporou pacientů, kdy v rámci praxe pod názorným vedením své učitelky Karly Skotálkové uplatňují nejen získané odborné znalosti, ale také vytvářejí natolik příjemné prostředí, kdy úsměv a milé slovo znamená víc než bolest.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků