Hlavní obsah
Pavel Oparty - autoportrét. Foto: Pavel Oparty

Největší inspirací je pro mě jednoznačně můj vlastní život, říká výtvarník Pavel Oparty

I když se poslední měsíce věnoval spíš komerčním zakázkám, v mezičase bohumínský rodák Pavel Oparty namaloval a nakreslil i pár nových obrazů včetně pláten, které se objeví na jeho příští výstavě patrně v Ostravě. Právě volná tvorba nejvíc charakterizuje jeho vize a myšlenky.

Pavel Oparty - autoportrét. Foto: Pavel Oparty
Největší inspirací je pro mě jednoznačně můj vlastní život, říká výtvarník Pavel Oparty

Od vaší poslední výstavy uplynuly dva roky - a proto mne zajímá, jestli už není čas přijít s novou výstavou?

Samozřejmě už přemýšlím o nové výstavě, kde bych chtěl vystavit nové věci, které prezentují hlavně můj rukopis, jak říkám "typický opartysmus s nadsázkou", což znamená kombinaci klasické malby či kresby s digitální  technikou. Tomuto stylu se věnuji de facto od roku 2003 a považuji to za hlavní pilíř v mojí tvorbě. V současné době zjišťuji, kde by byly nejvhodnější podmínky pro moji budoucí exhibici. Ale také jsem dostal několik zajímavých nabídek, které zvažuji, zároveň taky přemýšlím jak svoji další výstavu tematicky ucelit. V hlavě mám spoustu vizí a plánů a teď záleží, jestli se mi je podaří zrealizovat podle mých představ...

Co tedy budete všechno prezentovat?

V podstatě všechny moje předchozí výstavy zahrnovaly jak obrazy a grafiky, tak fotografie, ale hlavní dominantou mých výstav byly, jsou a budou obrazy, ke kterým mám nejvřelejší vztah. Navíc tvorba obrazů pro mě představuje časově náročnější a zajímavější proces, než fotografování, i když samozřejmě záleží na okolnostech. Někdy i příprava kvalitně zpracované fotografie může zabrat spoustu hodin a úsilí. Tuto kombinovanou práci považují za velmi přínosnou, protože při tvorbě obrazů můžu čerpat z některých poznatků z fotografování a naopak. U všech těchto činností mám rád pocit, kdy neexistuje hranice a člověk se může neustále posouvat vpřed, protože podle mě umění nemá hranice a je vždy co zdokonalovat a je kde se posouvat.

Pokud vím, máte rád jisté ikony světové pop music a jezdíte na jejich koncerty. Jsou to vaše múzy, vaše inspirace?

Ano, za poslední měsíce jsem měl možnost spatřit několik významných interpretů z hudebního světa. Asi největší zážitkem bylo konečně, po dlouhých letech, vidět zblízka Madonnu, Kylie či Sharon z Within Temptation, a musím uznat, že všechny to jsou nejen krásné ženy, ale i velmi talentované. Bylo velice příjemné koukat do tváři těch, které jsem předtím už několikrát maloval a znal je pouze z klipů či fotek. Určitě i návštěva takových koncertů patří mezi moje inspirace, především obdivuji pohybové a vizuální zpracování těchto show, které právě zmíněné dámy prezentují. Každopádně je pro mě hudba jednou z inspiraci, díky melodiím, zvukům či textům člověk může zachytit různé emoce, které pak přenáší na papír či plátno. Avšak více než klasický pop poslouchám v  poslední době raději při malování jiné hudební žánry jako new age, chill out či elektronickou hudbu, třeba chill out projekt Schiller. Ale i Enigma, Deep Forest či Burial jsou příjemným zpestřením v mém playlistu.

Co vás ještě motivuje a inspiruje k umělecké tvorbě?

Největší inspirací je pro mě jednoznačně můj vlastní život, protože ten nabízí neskutečnou škálu momentů, které lze nějakým způsobem zpracovat a převést určitou formou právě třeba do uměleckého směru. Kromě již zmiňované hudby je také příroda nevyčerpatelným zdrojem mojí inspirace, ať už v podobě barev, tvarů či samotné její podstaty. Všude kolem nás je spousta věcí, situací, momentů, z nichž lze čerpat, a je jen na nás, co si z toho vybereme a jakým způsobem s tím budeme pracovat.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků