Na Silvestra se běhalo v Ostravě-Hrabové

Již 25. ročník Silvestrovského běhu Hrabovou uspořádali rozhodčí sportovního oddílu Tri Atlet Hrabová pod vedením ředitele závodu Ing. Radouše Holuši. Závodníky odstartoval 31. prosince v 10.00 hodin starosta Městského obvodu Hrabová Mgr. Rostislav Naď.

Silvestrovský běh Hrabovou . 31.12.2013 - Start před hřištěm Sokola Hrabová.

Okolo hřiště Sokola Hrabová bylo od rána živo. Scházeli se zde nadšenci vytrvalostního běhu, aby se zúčastnili 25. ročníku Silvestrovského běhu Hrabovou na 9,5 km.

Závod se běžel na dva okruhy. Tím byl atraktivnější pro trenéry, rodiče a  příbuzné. Samozřejmě i pro náhodné diváky. Mladí závodníci do 12 let a  o něco starší od 13 do 16 let běželi jen jeden okruh.

První dva ročníky v letech 1989 a 1990 se běžely od knihovny v Hrabové v opačném směru, a právě tehdy padl rekord tratě, který stále platí - 29:22 min.

Snaha nejlepších závodníků byla velká, ale rekord nepadl. Zvítězil Jakub Zemaník z SSK Vítkovice v čase 29:24 min. Tím se rekordní čas udržel do dalšího silvestrovského závodu v roce 2014. Na druhém místě se umístil Václav Bitoň v čase 29:56 a třetí příčku obsadil Jakub Ševčík v čase 31:21. Oba závodí za sportovní atletický klub SSK Vítkovice.

V dalších věkových kategoriích vyhráli: Kategorii B - (muži 40 - 49 let)  Aleš Velička - 33:16. Kategorii C (50 - 59 let) Andrej Grzesik - 34:44 z Polska. Kategorii D (muži nad 60 let) Jan Deňca z Ostravy - 36:12.

Žen se sešlo na startu ze 151 zúčastněných celkem třicet.  Patnáct jich běželo v kategorii E (ženy do 35 let). Tuto kategorii vyhrála Kristina Čablová - 35:21 z Kopřivnice. Druhá byla Adéla Esentierová z Ostravy - 36:27 před Hanou Legerskou rovněž z Ostravy - 40:11 min.

Kategorii F - (ženy nad 35 let) vyhrála a absolutní vítězkou žen se stala Petra Pastorová z Maraton klubu Seitl Ostrava, před Lenkou Hájkovou z Ostravy - 41:05 a třetí Belinou Walaszekovou - 41:57 z Polska.

Petra Pastorová řekla po doběhu do cíle: „Od poloviny letošního roku jsem byla nemocná. Koncem srpna jsem přerušila tréninky. Naposledy jsem vyhrála Ostravský maraton, kde jsem získala republikový titul pro rok 2013. V současné době mně opět trénuje jedna z našich nejlepších vytrvalkyň Alena Peterková. Silvestrovský běh Hrabovou jsem již běžela v loňském roce a dnešní závod se mi líbil, také proto, že jsem konečně mohla po nemoci běžet téměř naplno.”

Mladých závodníků na jedno kolo se sešlo devět. Nejmladší šestiletá Tereza Štětínská z SKOB Ostrava v doprovodu tatínka uběhla vzdálenost 4,25 km za 31:53. Její starší kolegyně, patnáctiletá  Maival Bátiková z SSK Vítkovice běžela za 20:47.

Z chlapců mladších běžel nejrychleji Patrik Chovanec - 22:27 z Ostravy-Poruby. Starší chlapeckou kategorii vyhrál Vojtěch Bárta - 16:32 z SSK Vítkovice.

V závěru předal ředitel závodu nejlepším ve všech dospělých kategorii medaili, diplom a peněžité odměny. Zvláštní ceny pro vítěze hlavních kategorií předal i starosta Hrabové Mgr. Rostislav Naď.