Hlavní obsah
Bijte na poplach. Ostrava 11.2.2014. Přidalo se něco přes stovku občanů. Foto: Josef Zajíc

Na poplach a pro záchranu ústeckého Činoherního studia se bilo i v Ostravě

"Na co budeme čekat? Až zahřmí! Ne! Tak bijte na poplach!" Právě takové bylo motto akce, je se uskutečnila ve čtvrtek 6. února na Mírovém náměstí v Ústí nad Labem. Občané zde pod heslem Bijte na poplach ranou do kovadliny a podpisem petice vyjádřili podporu Činohernímu studiu, aby nebylo zrušeno.

Bijte na poplach. Ostrava 11.2.2014. Přidalo se něco přes stovku občanů. Foto: Josef Zajíc
Na poplach a pro záchranu ústeckého Činoherního studia se bilo i v Ostravě

Aby bylo zjevné, že současný problém ústeckého Činoherního studia se zdaleka netýká jen jednoho města či kraje, připojují se k inciativě umělci a občané z dalších měst.

V sobotu 8. února se bilo na kovadlinu v Praze na Václavském náměstí, v neděli 9. února u Národního divadla, 10. února v Liberci na náměstí E. Beneše, v Plzni a v Teplicích. Ve středu 12. února se chystá akce v Litoměřicích a svoji účast přislíbilo Brno, Hradec Králové a další města.

V Ostravě se sešli umělci všech divadel a uměleckých institucí v úterý 11. února od 15.30 hodin na Masarykově náměstí, aby dali najevo svoji nevoli s předpokládaným zastavením financování Činoherního studia v Ústí nad Labem a tím fakticky se zrušením dlouhodobé tvořivé práce mnoha generací. Současné Činoherní studio má své základy ve slavném Kladivadle, které působilo v Ústí nad Labem od roku 1965.

Petici na ostravském náměstí podepsalo během hodiny přes 100 náhodných lidí, kteří o akci byli právě informováni, mnoho jich ovšem přišlo cíleně, protože se o situaci dověděli z celostátních médií. Herci, režiséři, zpěváci, výtvarníci, manažeři, ředitelé a další pracovníci divadel a uměleckých institucí petici podepsali i na jiných místech.

Občané Ostravy tak mohli vidět v civilu umělce Divadla Petra Bezruče, Národního divadla moravskoslezského, Divadla loutek Ostrava, Komorní scény Aréna, umělce a organizátory Multižánrového centra Cooltour a dalších kulturních institucí.

„Smyslem akce je podpořit Činoherní studio v Ústí nad Labem, které se ocitlo v prekérní situaci díky likvidačním krokům tamního magistrátu. Takže tímto způsobem jsme přišli vyjádřit podporu,” řekl Petr Sikora, člen Multižánrového centra Cooltour Ostrava.

Kladivem zabušil i ředitel Divadla Petra Bezruče Jiří Krejčí a jeden z dlouholetých členů tohoto divadla herec Norbert Lichý. Úderem do kovadliny potvrdil svoji účast umělecký šéf ostravského Divadla loutek Václav Klemens. Také Jan Fišar, Jiří Sedláček, Veronika Zorčáková z Národního divadla moravskoslezského a další, kteří tím dali najevo podporu kolegům z ústeckého Činoherního studia.

Petice o záchranu Činoherního studia v Ústí nad Labem mohou občané podepsat i v ostravském Divadle Petra Bezruče na ulici 28. října vedle Kulturního domu Ostrava. 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků