Hlavní obsah
Jarní slavnosti na Svojanově jsou příslibem dobré zábavy. Foto: Květa Korbářová

Na královském Svojanově oslaví jaro

Sluneční paprsky už o sobě dávají vědět a s nimi se přiblížily i první hradní slavnosti. Ty, které vítají jaro, jsou připravené na víkend 14. a 15. dubna. Hlavní program je už tradičně v rukou letohradského spolku Honorata.

Jarní slavnosti na Svojanově jsou příslibem dobré zábavy. Foto: Květa Korbářová
Na královském Svojanově oslaví jaro

„Nebudou chybět scénická vystoupení šermířů a ukázky zbraní. Velkou atrakcí bude sokolník, který předvede dravé ptáky,“ zve na první letošní hradní slavnosti kastelán Miloš Dempír. Dramatické i humorné souboje vystřídá v sobotu letohradský kouzelník Mr. Magio, v neděli pak znojemský kejklíř Jonáš. Výletníci se určitě mají na co těšit.

„Připomeneme také tradice, které se k jaru váží, jako je loučení se zimou, období jarní rovnodennosti, pálení čarodějnic, ale i cvrnkání kuliček, jehož historie sahá až do středověkého Říma,“ připomíná Petr Kubíček ze spolku Honorata. 

Milovníci historie kromě celodenního programu na hlavním nádvoří nepřijdou ani o komentované prohlídky interiérů oblíbené památky s jarní výzdobou stylizovanou do období konce 19. století. Dolní nádvoří ožije řemeslným jarmarkem.

Správa hradu na letošní turistickou sezónu připravila také hned tři zajímavé výstavy. Pod krovy domu zbrojnošů je k vidění časově neomezená výstava o vývoji papírových modelů hradů, zámků a dalších zajímavých staveb. Letošní expozice je doplněná o novodobější modely. 

Hrad Svojanov se zapojil do projektu nazvaného „Má vlast cestami proměn“, který pořádá Asociace Entente Florale CZ - Souznění ve spolupráci s Národní kulturní památkou Vyšehrad. Součástí je i putovní výstava. Na tabulích najdou návštěvníci kromě samotného Svojanova také další pamětihodnosti, kapličky, ale i vlaková nádraží. „Nabídku jsme uvítali, protože můžeme prezentovat rekonstrukci, kterou hrad v posledních jedenácti letech prošel,“ připomíná kastelán.

Výstava na Svojanově setrvá do konce dubna. V souvislosti s touto výstavou je hrad zapojený také do právě probíhající soutěže, kde mohou lidé svým hlasem zhodnotit, jak se jim proměna památky líbí. „Budeme rádi, když nám kdokoliv z veřejnosti dá svůj hlas a ocení tím změny, které se na Svojanově podařilo zrealizovat,“ říká Miloš Dempír.  Příznivci hradu mohou hlasovat na odkazu http://cestamipromen.cz/hlasovani

S prvním dubnem začala na Svojanově ještě jedna výstava. Výletníci si zde mohou prohlédnout turistické vizitky z celé České republiky, které jsou oblíbeným turistickým suvenýrem. Výstava je instalovaná ve spodním sále domu zbrojnošů, který je součástí středověkého prohlídkového okruhu B. Každý, kdo si výstavu prohlédne, si může zakoupit speciální absolventskou vizitku, která byla vydaná právě pro hrad Svojanov. Expozice s turistickými vizitkami setrvá na hradě až do konce letošního října.

Hrad Svojanov je od dubna otevřený každý den kromě pondělí, vždy od 9 do 17 hodin. 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků