Hlavní obsah
Nejmenší akvarel na světě od řezbáře Štafana Daniloviče Foto: Pavel Kašpar

Možná nejmenší obraz na světě Štefana Daniloviče je k vidění v Pelhřimově

Lákají vás kuriozity? V pelhřimovském Muzeu rekordů a kuriozit můžete spatřit zřejmě nejmenší obraz na světě. Dílo ostravského umělce Štefana Daniloviče má rozměr pouhých 0,55 x 0,55 milimetru.

Nejmenší akvarel na světě od řezbáře Štafana Daniloviče Foto: Pavel Kašpar
Možná nejmenší obraz na světě Štefana Daniloviče je k vidění v Pelhřimově

Od mládí měl Štefan Danilovič talent tvořit krásné věci, proto není divu, že se vyučil tesařem. Ještě před svými dvacátými narozeninami jej ale pohltilo výtvarnictví. A právě jedno z jeho děl je součástí výstavy v pelhřimovském Muzeu rekordů a kuriozit.

Na obrazu vystaveném v Pelhřimově najdeme letní krajinku. Je malovaná technikou akvarelu na papír a její velikost je 0,55 x 0,55 milimetru.

Obraz, spíše obrázek, je zarámován v rámečku ze stříbra. Obraz namaloval v únoru 2001, dva roky poté, co jej miniatury uchvátily. Kresbě a malbě miniaturních děl se věnuje dodnes.

Dílo chtěl přihlásit do Guinessovy knihy rekordů v roce 2001 ve Velké Británii, podle jeho slov, pro ně tehdy ale nebyla naše republika zajímavá. Rekordy z území ČR a Slovenska neuznávali, což se dozvěděl až pár let potom. Stále si myslí, že je to nejmenší obraz na světě.

S miniaturami se poprvé setkal v Polsku, kde s manželkou přechodně pobýval v roce 1999. Nejprve se pustil do velmi malých obrázků o rozměru 1,5 x 2 x 3 centimetry. Přestože už to je opravdu maličký rozměr, chtěl svou práci posunout ještě dál. Studoval a trénoval zpoždění či prodloužení schnutí barvy i malbu pod velmi silnou lupou.

Rád objevuje nové techniky. V devadesátých letech  se například věnoval výrobě luxusních nožů. Nedávno se k tomu rozhodl vrátit, protože je to velmi zajímavé řemeslo. Dokonce  vytvořil několik miniatur nožů i dalších ocelorytin.

Na opačném pólu jeho tvorby pak stojí řezbářská tvorba – v jeho portfoliu tak najdeme například i dvoumetrové sochy figur, zvířat i památky. Vytvořil velké dřevořezy několika znojemských památek – Vlkovy věže a Louckého kláštera, ale i zvířata, ornamenty či betlémy. Nedávno dokonce dělal hmatník pro housle. Jeho betlémy jsou často vystavovány v rámci souborných krajových výstav v kulturních domech či knihovnách.

S dřevořezbou začal již v 70. letech a postupně k ní přidal i další zajímavá odvětví – linoryt, grafiku, kresbu, malbu, rytí do drahokamů či plastickou ocelorytinu.

Díla Štefana Daniloviče najdete v pelhřimovském muzeu nebo v muzeu umění v Pszczyně v Polsku. Mnoho uměleckých kousků se ale také nachází v soukromých sbírkách.  

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků