Hlavní obsah
Dětí, které potřebují s pomocí ECMO vyléčit, stále přibývá, proto je úžasné, že se druhý přístroj pro kliniku podařilo zakoupit. Foto: archív Život dětem, o.p.s.

Moderní technika pomůže kriticky nemocným dětem

Přístroj ECMO – pumpu pro mimotělní oběh, která dokáže zachránit až tři čtvrtiny dětí, u kterých dojde k selhání srdce nebo plic, daruje Život dětem, o.p.s. společně s Nadací Kapka naděje Jednotce intenzivní a resuscitační péče z Kliniky dětského a dorostového lékařství v Praze na Karlově.

Dětí, které potřebují s pomocí ECMO vyléčit, stále přibývá, proto je úžasné, že se druhý přístroj pro kliniku podařilo zakoupit. Foto: archív Život dětem, o.p.s.
Moderní technika pomůže kriticky nemocným dětem

K selhání životně důležitých orgánů srdce nebo plic dochází bohužel již u zcela malých dětí hned po narození, např. vdechnutím zkalené plodové vody nebo v průběhu celého dětského věku až u dětí plnoletých. Příčiny selhání jsou různé, např. virový a bakteriální zánět plic, těžké postižení plic, které vzniká při jiném onemocnění, vdechnutí toxické nebo jiné cizí látky, záněty srdečního svalu, těžké infekce vedoucí k septickému šoku, stavy po tonutí.

ECMO – pumpa pro mimotělní oběh – dokáže funkci plic a srdce z velké části nahradit a poskytne tak čas, aby se orgány uzdravily. Díky tomuto přístroji lékaři dokážou vrátit zpět do života sedm až osm dětí z deseti, u kterých byla stoprocentní pravděpodobnost smrti.

V České republice existuje jediné pracoviště, které dokáže s pomocí pumpy ECMO děti zachránit. Tímto pracovištěm je obdarovaná Jednotka intenzivní a resuscitační péče Kliniky dětského a dorostového lékařství Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. I když se jedná o pražské pracoviště, pomoc se dostane dětem z celé České republiky. Lékaři za dětmi, které potřebují naléhavou pomoc, vyjíždějí s pumpou sanitkou nebo jsou přepravováni letecky.

Klinika doposud disponovala pouze jedním tímto přístrojem, díky kterému již zachránila 50 dětí.  Naléhavě však potřebovala zakoupit další pumpu. Stávající pro děti z celé České republiky  přestala stačit. Dětí, které potřebují s pomocí ECMO vyléčit, stále přibývá, proto je úžasné, že se druhý přístroj pro kliniku podařilo zakoupit.

Nákup pumpy ECMO byl financován z peněz darovaných laskavými dárci v rámci sbírky, kterou zorganizovala o.p.s. Život dětem. Sbírka byla zahájena v únoru letošního roku.

Do sbírky se celkem zapojilo 1 100 jednotlivých dárců z řad široké veřejnosti a 15 dárcovských společností. Obecně prospěšná společnost tak díky štědrým dárcům na pumpu ECMO s příslušenstvím poskytla částku ve výši 1 037 053,35 Kč.

789 557 Kč bylo určeno k částečné úhradě mimotělní pumpy a 239 676,80 Kč k úhradě ohřívače pro mimotělní pumpu.

Chybějící částku ve výši 600 000 Kč uhradil nadační fond Kapka naděje. Tato částka pomohla k úhradě směřovače kyslíku vzduchu, transportního držáku a speciálního vozíku.

Obecně prospěšnou společnost Život dětem potěšilo, že se Nadace Kapka naděje k pomoci připojila a mohli tak společnými silami nemocným dětem pomoci a pumpu zakoupit.

Nynější dar – částečné financování pumpy ECMO navazuje na pomoc, kterou o.p.s. Život dětem poskytla klinice v předcházejících letech. Klinika doposud od o.p.s. Život dětem vč. částečného financování pumpy ECMO obdržela přístrojovou techniku v celkové výši 21 386 044,55 Kč.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků