Hlavní obsah
První panel výstavy "Veselá mysl prodlužuje život" připomněl Mezinárodní den seniorů. Foto: Stanislava Dvořáková

Mezinárodní den seniorů v Ústí nad Orlicí připomenula výstava s pohoštěním

První říjnový den byla v Městské knihovně v Ústí nad Orlicí otevřena výstava inspirovaná Mezinárodním dnem seniorů pod názvem Veselá mysl prodlužuje život a pro štěstí a pohodu nabídnut sladký zákusek v obchůdku SE&VI Delikates.

První panel výstavy "Veselá mysl prodlužuje život" připomněl Mezinárodní den seniorů. Foto: Stanislava Dvořáková
Mezinárodní den seniorů v Ústí nad Orlicí připomenula výstava s pohoštěním

V současné době senioři tvoří podstatnou skupinu populace. Proto i oni si zaslouží aspoň jednou v roce společný svátek, kdy navíc stáří je etapou života, která čeká na každého. A tak se ve světě od roku 1998 slaví Mezinárodní den seniorů, který připadá na 1. říjen.

V posledních letech oslavy pořádají i některá města ČR (Hradec Králové, Pelhřimov, Ústí nad Labem, Prostějov, Olomouc, Most, Brno a Pardubice), která spojují tento den s bohatým kulturním programem.

V Ústí nad Orlicí se v letošním roce připojila Městská knihovna výstavou Fotoklubu OKO, která mapuje běh života a zaměřuje se na život seniorů v současné době a navíc obchůdek SE&VI Delikates připravil sladké pohoštění.

Ve foyeru knihovny členové Fotoklubu OKO na jedenácti panelech tak přinášejí úsměvný pohled na život s přáním věčného pocitu pohody. Podstatou je nástup doby dlouhověkosti, kdy pro fyzické zdraví bude třeba udržet si psychické mládí a najít proto zaručený přírodní lék, kterým je radost a základem smích.

Úvodní fotografie Život začíná pokračuje peripetiemi průběhu lidského života, kdy posléze zůstávají jen vzpomínky a otázka co bude dál. Poslední panel pak představuje reportážní formou pohled na současný život seniorů v Ústí nad Orlicí.

Cyklus fotografií je doprovázen humornými glosami, které jsou plné nadhledu a optimismu, kdy např. nástup stáří je okomentován slovy: Nemohu vám říci kolik je mi let, ono se to stále mění, nebo rozhovorem dvou žen: Zastavil mě mladík a ptal se, jak se nejrychleji dostane na nádraží. - Áaa? - No, když mi ještě jednou řekne babičko! Starší věk pak otázkou: Dědo, jak dopadlo rande? Aaale, já se usmál, ona se usmála - no a potom jsme asi dvě hodiny hledali zuby v trávě.

Není zapomenuto ani na současný život seniorů, kdy fotografie aktivní devadesátileté ženy při ranní rozcvičce je doplněna sdělením: Dědeček chtěl zhubnout a tak začal cvičit: upažit, předpažit, upažit ... Druhý den se babička ptá, kolik shodil? - "Dvě vázy."

Cílem výstavy je dokázat, že se smíchem jde všechno líp a dokonce, že veselá mysl prodlužuje i život, a tak se návštěvník může u vystavených fotografií smát až do 27. listopadu.

Koho přesto trápila tento den nějaká hořká chvilka, mohl si zajít osladit život do kavárenského koutku obchůdku SE&VI Delikates na Nové Louži, kde manželé Sedláčkovi připravili dortík speciálně pro tuto příležitost.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků