Hlavní obsah
Foto: PČR Pelhřimov

Měsícem s nejvyšším počtem nehod byl loni na Pelhřimovsku srpen

V roce 2011 vyjížděli pelhřimovští policisté k 351 nahlášeným dopravním nehodám, při kterých zemřelo 6 lidí a škoda přesáhla 26 milionů korun. S 39 nehodami a třemi mrtvými se srpen na Pelhřimovsku zařadil na první místo tragické bilance loňského roku.

Foto: PČR Pelhřimov
Měsícem s nejvyšším počtem nehod byl loni na Pelhřimovsku srpen

Mezi smutnou bilanci tragických nehod patří i ta, která se stala 27. srpna u Čejova. "Třiadvacetiletý řidič BMW po projíždění pravotočivé zatáčky nepřizpůsobil rychlost jízdy svým schopnostem a vjel do protisměru, kde se čelně střetl s přijíždějící dodávkou. Na následky zranění zemřel jednadvacetiletý řidič, u kterého bylo zjištěno v krvi 1,37 promile alkoholu. Zemřel i jeho dvacetiletý spolujezdec. Jednadvacetiletý řidič dodávky utrpěl těžké zranění," popsala první nehodu policejní mluvčí Hana Kotková.

O den později zemřel na následky pádu z kola sedmdesátiletý cyklista. Červen a listopad se na Pelhřimovsku naopak zařadily s 22 nehodami na pomyslný konec žebříčku.

Policisté rovněž evidují nehody s nejvyšší způsobenou škodou. Ta vznikla v  polovině července při závažné nehodě na Pacovsku. "Řidič nákladní cisterny jel od Práchňan směrem na Čáslavsko. Po projetí levotočivé zatáčky nezvládl řízení vozidla a zajel na pravou krajnici, která se pod soupravou utrhla. Cisterna se převrátila do příkopu a vyteklo z ní 20 tisíc litrů mléka," konstatovala mluvčí s tím, že jednadvacetiletý řidič byl se zraněním převezen do nemocnice. Škoda byla vyčíslena na 1 021 000 korun.

Na vině především nesprávný způsob jízdy

Na příčinách dopravních nehod se v loňském roce nejvíce podílel ve 129 případech nesprávný způsob jízdy řidičů. „Řidiči nejčastěji nedodržují bezpečnou vzdálenost mezi vozidly a při snížení rychlosti nebo náhlém zastavení vozidla dochází ke kolizi," vysvětlil vedoucí dopravního inspektorátu Rostislav Sůva. 

V 90 případech jeli řidiči nepřiměřenou rychlostí a 80krát nebyla nehoda zaviněna řidičem. Ve druhém případě se nejčastěji jedná o střety se zvěří, kterých na Pelhřimovsku v roce 2011 šetřili  74 s hmotnou škodou 3 miliony korun. "Mezi kuriózní nehody v tomto případě patři střet se zajícem. V  lednu se s ním střetl u Cetorazi řidič Škody Fabia. Zajíc utekl, ale na vozidle vznikla škoda 39 tisíc korun," informovala Kotková.

U 30 viníků dopravních nehod policisté zjistili alkohol. Nehoda s nejvyšší naměřenou hodnotou alkoholu v dechu u řidiče se stala poslední den v srpnu v Pacově.

„Třiačtyřicetiletý řidič vozidla Škoda Forman při couvání na Náměstí Svobody přehlédl další automobil a narazil do něj. Z místa nehody ujel, ale policisté jej vypátrali. Provedenou dechovou orientační zkouškou u něho naměřili 3,58 promile alkoholu v dechu," doplnil Rostislav Sůva. 

Na Pelhřimovsku policisté loni vyjížděli také ke třem střetům s vlakem. Naštěstí pouze v jednom případě utrpěly osoby z vozidla lehké zranění. "V lednu vjel řidič osobního auta na železniční přejezd u obce Hříběcí ve chvíli, kdy přijížděl osobní vlak. Z osádky vozidla utrpěl jeden spolujezdec lehké zranění. Způsobená škoda na vozidle byla odhadnuta na 12 tisíc korun, škoda na vlaku na 200 tisíc korun," doplnila statistiku Kotková.   

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků