Hlavní obsah
Medvědí nadělení v Lysicích Foto: Vratislav Konečný

Lysický zámek zaplnila nejoblíbenější hračka: medvědi všech velikostí

Kromě stálých prohlídkových prostor můžete na lysickém zámku vidět rozsáhlý medvědinec. Prostor vedle pokladny zaplnila sbírka medvědů patřících Kočovnému muzeu. Uvidíte převážně plyšovou, ale i keramickou a z jiných materiálů nejoblíbenější dětskou hračku - medvěda. Výstava potrvá do 27. června.

Medvědí nadělení v Lysicích Foto: Vratislav Konečný
Lysický zámek zaplnila nejoblíbenější hračka: medvědi všech velikostí

Fenomenální hračka

Medvídek je bezpochyby jednou z nejoblíbenějších hraček na světě. Důvod, proč tomu tak je, je jednoznačný.

Splňuje všechny požadavky pro bezpečnou a milou hračku – je měkký, tudíž nikoho neporaní, je příjemný na dotek, nerozbije se, snadno se udržuje a má kladný vliv na psychomotorický vývoj dětí a psychický stav dospělých.

Z náhodného nálezu se stala vášeň

„Sbírka začala vznikat před třiceti lety náhodným nálezem asi čtyřiceti medvědů různého stáří a stavu, které někdo odložil v pytlích ke kontejneru. Byly tam exponáty opravdu staré, plněné dřevitou vlnou, slámou nebo pilinami i medvídci novější, dříve velmi oblíbení, které vyráběla firma Hamiro. Další medvědi do sbírky přibývali díky hledání na nejrůznějších bazarech a ve starožitnictvích po celém Česku. Zajímavostí je, že momentálně největší medvěd měří asi dva metry, nejmenší pak dva centimetry. Z náhodného nálezu se tak stala letitá vášeň,” říká majitel sbírky Zdeněk Zajíček.  

Do sbírky patří i medvídci s vlastním příběhem, které majiteli věnovali lidé z různých částí světa, například z Austrálie, z Japonska nebo z Ruska. Sbírka je stále doplňována a rozšiřována.

Zdeněk Zajíček je majitelem oblíbeného Pohádkového statku v Břasech-Vranovicích. 

Další informace: www.pohadkovystatek.cz

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků