Hlavní obsah
49. ročník Beskydského poháru v parašutismu 2013. Frýdlant nad Ostravicí.27.7.2013 Foto: Josef Zajíc

Letiště ve Frýdlantu nad Ostravicí hostilo soutěž parašutistů

V sobotu 27. července se na letišti ve Frýdlantu nad Ostravicí uskutečnil již 49. ročník Beskydského poháru v parašutismu v přesnosti přistání družstev a jednotlivců.

49. ročník Beskydského poháru v parašutismu 2013. Frýdlant nad Ostravicí.27.7.2013 Foto: Josef Zajíc
Letiště ve Frýdlantu nad Ostravicí hostilo soutěž parašutistů

Beskydského poháru v parašutismu na přesnost přistání se v sobotu za krásného, teplého počasí zúčastnilo celkem sedm tříčlenných družstev a jeden jednotlivec.

Do výšky 800 - 1000 metrů parašutisty vynášelo letadlo An-2, do kterého nastoupilo vždy 12 závodníků. Ti pak po skupinách po třech vyskakovali z letadla a snášeli se k terči na letišti.

Úkolem soutěžících bylo přistání na velký terč v průměru 4 metry, dotknout se bodu v průměru 2 cm, což znamenalo 0 bodů v soutěži. Do vzdálenosti 15 cm doskakovali na elektronický terč. Od 15 cm se dopad měřil ručně. Parašutista, který dopadl mimo, dostal 100 trestných bodů.

Soutěž byla náročná na řízení padáku i na fyzickou kondici. Za dobu od 9 do 18 hodin museli soutěžící osmkrát vystoupat do výšky 800 - 1000 m, po doskoku si opět sbalit padák a být připraven na další kolo. Podle pilota An-2 firmy ElmontexAir bylo na letišti 34 stupňů Celsia a i ve výšce 1000 metrů bylo ještě asi 24 stupňů.

Po polovině soutěže, po čtyřech kolech, vedlo družstvo Berušky z Hranic, za které skákala jediná žena soutěže. "Z dnešního skákání mám naprosto dobré pocity. Prostě spokojenost. Skáču téměř dvacet let a minulý víkend jsem zaokrouhlila počty seskoků na 1300, takže tady začínám další stovku. Polovinu z tohoto množství jsem skočila z výšky 4000 - 4500 metrů a to se pak letí něco přes minutu volným pádem, než si otevřu padák. V takové volnosti a adrenalinu jsem již prožila asi sedm hodin. Proto tento poměrně drahý sport provádím ráda a budu, pokud zdraví dovolí, pokračovat," řekla po čtvrtém přistání Lenka Vašková, jediná žena v soutěži.

Po osmi kolech se do čela propracovalo družstvo z Frýdlantu nad Ostravicí ve složení Martin Janek, Petr Pařízek a Lukáš Marula s 235 body. Na druhém místě se umístilo družstvo Berušky z Hranic ve složení Lenka Vašková, Roman Fousek a Jiří Blaška (237 bodů). Třetí místo obsadil tým z Olomouce - Karel Štencl, Vladislav Říha a Pavel Obšil (313 bodů).

V soutěži jednotlivců vyhrál z 27 trestnými body Vladislav Říha z Olomouce před Jaromírem Říhou z Krnova (44 body), třetí místo obsadil Jiřím Blaška z Moravské Třebové (48 bodů).

"Závod se nám opět vydařil. Bylo krásně, vše probíhalo bez problémů. Závodníci i přítomní diváci byli spokojeni. Již nyní se chystáme na rok 2014, kdy budeme organizovat jubilejní 50. ročník Beskydského poháru," zhodnotil soutěž výkonný ředitel soutěže Libor Valový.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků