Hlavní obsah
Foto: Eva Fruhwirtová

Kapela Regon vydává po 22 letech CD Dirty history

V Doubí u Náramče se každé léto scházejí stovky lidí, aby si poslechly dobrý bigbeat/metal. Letos bude koncert 24. srpna okořeněný křtem nového CD s názvem Dirty history.

Foto: Eva Fruhwirtová
Kapela Regon vydává po 22 letech CD Dirty history

Ze skalního fanouška skupiny Regon Pavla Kubáta se stal jejich bubeník. Příští rok tato kapela oslaví 35 let. Ačkoliv skončila s aktivním hraním v roce 2000, opakovaně se schází k jednomu až dvěma koncertům ročně. Fanoušků má Regon stále hodně.

Sudičkou a moderátorkou večera bude Daria Hrubá, kmotrem se stane Miloš Dodo Doležal, který nejen že CD pokřtí, ale také předvede svůj zhruba hodinový set, pro fanoušky zahraje Regon Dejavu a hlavní hvězdou večera bude samozřejmě znovuobnovený Regon-Dirty History.  

Jak to začalo

Skupina Regon vznikla v roce 1984 na půdorysu hudební formace Gong Honzy Kotase. Z kulturního domu v Babicích u Rosic se stěhují do zkušebny v Brně-Tuřanech. Přes inzerát si našli neřízenou střelu Edwina Salase a začalo speed metalové období. Salas přivedl Honzu Jiříčku s neuvěřitelně rychlými prsty. A ten zase přivede Honzu Uhlíka. Oba Honzové bydleli tajně ve zkušebně v Brně Tuřanech. Celé dny jen hráli, od rána do večera. I jídlo jim nosili.

 Ze skalního fanouška bubeník

„Léta 1992 až 1996 byla opravdu plodná. Spousta nápadů, spousta muziky, spousta vystoupení – bylo to zhruba kolem stovky vystoupení za rok,” vzpomíná Honza Kotas. Na jaře 1996 vzniká CD Drahej Špás. V té době, už delší dobu, jezdí jako předskokan Regonu kapela The Crow z Budišova, kde hraje Pavel Kubát. Po vzájemných sympatiích a velmi rychle „hozeném lanu“ Regon tohoto talentovaného bubeníka přibírá k sobě.

Jako skalní fanoušek Regonu zná celý repertoár, a tak po pár zkouškách vyráží kapela s novým bubeníkem na podia. Do repertoáru se vrací písničky, které kapela delší dobu nehrála. Během roku 1999 začínají v kapele propukat umělecké a tvůrčí neshody na to, kam a jakým směrem by se kapela měla ubírat. Na začátku nového milénia končí Regon svojí aktivní dráhu.

Znovu spolu. Třetí CD Regonu s názvem Dirty history

A o čem je? „Je to otisk doby. Bavíme se o období kolem sametové revoluce, takže rok 1989-1991. Texty jsou o lidech, o jejich charakteru, hodně se tam objevuje protipolitický aspekt,“ popisuje Pavel Kubát.  Po technické stránce je to heavy - speed metal. Jedná se o tvorbu, kde prvotní invenci přinesli Edwin Salas, Honza Jiříček, nicméně na dotvoření písniček spolupracovala celá kapela. „Texty obstaral Honza Kotas a Pavel Štěpánek. Myslím, že ty texty vzhledem k jejich tehdejšímu mladému věku, Honza Kotas tehdy 25 let, Pavel Štěpánek tehdy 23 let, jsou dost vyspělé a na úrovni,“ oceňuje Pavel Kubát.

Dodává, že fanoušci se mohou těšit na nové CD, které bude našlapané od muziky přes samotné zpracování ve formě digipacku a bookletu čítajícího cca 44 stran.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků