Hlavní obsah
Vůně jara Foto: Angelo Purgert

Jaro na zámku Duchcov bude ve znamení cestovatelských zážitků

V sobotu 1. dubna se otevřou brány duchcovského zámku a začne letošní návštěvnická sezóna. Návštěvníci mohou absolvovat prohlídku několika prohlídkových okruhů a těšit se na řadu akcí, které během jarních měsíců pro ně připravuje správa zámku Duchcov se svými partnery.

Vůně jara Foto: Angelo Purgert
Jaro na zámku Duchcov bude ve znamení cestovatelských zážitků

Prohlídkový okruh Valdštejnská prohlídka představí sběratelské a mecenášské aktivity původních majitelů zámku z rodu Valdštejnů a umožní vám nahlédnout do reprezentativních prostor, které zdobí umělecká obrazová sbírka.

Prohlídkový okruh Casanova na zámku poodhalí řadu zajímavostí o životě dobrodruha Giacoma Casanovy a jeho pobytu na duchcovském zámku, na kterém věhlasný Benátčan ve službách pana hraběte prožil poslední léta svého života.

Na prohlídkovém okruhu Reinerova freska a proměny zámeckého areálu se dozvíte o různých podobách zámecké zahrady, významu a likvidaci barokního špitálu i o osudech přenesené Reinerovy fresky ze špitálního kostela Nanebevzetí Panny Marie.

Prohlídkový okruh Okouzleni antikou návštěvníky zavede za krásou světa antických památek, seznámí se s bohy a hrdiny antických bájí, i s místy, které byly po staletí vyhledávány jako oblíbené turistické destinace ve Středozemí.

V zámecké Galerii Giacomo naleznete prostřednictvím stylových fotografií Angela Purgerta půvab a eleganci, kterými se vyznačovala secesní móda, design a interiér období zvaného První republika ve dvacátých letech minulého století.

Pomyslný výlet do světa francouzského šansonu nabídne Velikonoční koncert, který pořádá Kulturní centrum Duchcov ve Valdštejnském sále zámku. Ve středu 12. dubna od 19 hodin zde vystoupí s interpretací svých vlastních písní i tradičních šansonů česko-francouzská zpěvačka a herečka Chantal Poullain.

Svátky jara přinesou i řadu objevů a dobrodružství, zejména pro děti. Co všechno lze zažít v Antické dílně, na cestě kolem světa s Casanovou či mezi hrdiny a válečníky antických bájí, zažijí školáci a předškoláci na vlastní kůži ve speciálních zážitkových a poznávacích programech, které připravuje v dubnu a květnu správa zámku Duchcov s Divadlem V Pytli, Divadélkem Ondřej a Ústavem pro klasickou archeologii Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

Počátkem května se pak na zámek vrátí i dva stěžejní obrazy manýristického umění z původních valdštejnských zámeckých sbírek – olejomalba Triumf lásky Karla van Mandera a Adonis a Venuše Bartholomea Sprangera – které jsou momentálně zapůjčené na mimořádné výstavě Mars a Venuše v Obrazárně Pražského hradu. Touto výstavou s podtitulem Umění manýristických dvorů ve sbírkách Národního památkového ústavu byl zahájen Rok renesanční šlechty, ke zhlédnutí na Pražském hradě bude do 30. dubna.

Výstava Mars a Venuše představuje podle kurátorů to nejlepší z evropského umění přelomu věků ze sbírek českých a moravských hradů a zámků. Zastoupeny jsou zde obrazy rudolfínských umělců, stejně tak jako skvosty nizozemského, francouzského a německého malířství. Jde většinou o díla, která v průběhu staletí získali velkorysí sběratelé z rodů, jako jsou Valdštejnové, Schwarzenbergové, Pallaviciniové, Kinští, Blümegenové, Czernin-Morzinové a další.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků