Hlavní obsah
Baťa Tomáš, živý Foto: archiv MDZ

Inscenaci zlínského divadla Baťa Tomáš, živý natočí Česká televize

Na konci března čeká první díl baťovské trilogie s názvem Baťa Tomáš, živý derniéra. Ta je už dlouho dopředu vyprodána. Pro diváky, kteří tento kus ještě neviděli, však má Městské divadlo Zlín dobrou zprávu: Česká televize inscenaci natočí a jsou proto přidány termíny dalších dvou představení.

Baťa Tomáš, živý Foto: archiv MDZ
Inscenaci zlínského divadla Baťa Tomáš, živý natočí Česká televize

Jedná se o dny 24. května v 19 hodin a 25. května v 10 hodin. Na obě reprízy bude v prodeji omezený počet vstupenek, jelikož natáčecí štáb bude mít některá sedadla v sále vyblokována. Prodej vstupenek na květnová představení startuje 1. dubna pro předplatitele, 5. dubna si pak budou moci koupit vstupenky i další diváci.

Inscenaci Baťa Tomáš, živý uvedlo Městské divadlo Zlín v prosinci 2014 ve světové premiéře. Derniéra je naplánována na 29. března při příležitosti 140. výročí narození Tomáše Bati (* 3. dubna 1876) a Mezinárodního dne divadla.

Touto další regionální stopou navázalo zlínské divadlo na projekty Palubní deník Hanzelky a Zikmunda či Žítkovské bohyně. Fenomén zakladatele obuvnického impéria Tomáše Bati zachytil Dodo Gombár, který napsal scénář a hru také režíroval. Inscenace vznikla ve spolupráci s Nadací Tomáše Bati a je první částí volné divadelní trilogie věnované rodině Baťů a jejich odkazu.

Titulní roli svěřil režisér Gustavu Řezníčkovi. Spolu s ním je na jevišti k vidění dvacítka dalších hereckých tváří, např. Marta Bačíková, Jan Leflík, Petra Králová, Radoslav Šopík, Pavel Leicman, Rostislav Marek, Josef Koller, Pavel Vacek, Zdeněk Lambor, Eva Daňková a další.

V nové divadelní sezoně se diváci mohou těšit na pokračování baťovské trilogie. Zatímco první díl trilogie s názvem Baťa Tomáš, živý v režii Doda Gombára se věnoval osobnosti Tomáše Bati, druhý díl se zaměřuje na osobnost Jana Antonína Bati a zlomové situace jeho života, které souvisí nejen s jeho osobním příběhem a příběhem celé baťovské dynastie, ale také s příběhem českého národa.

Autorem scénáře je Peter Pavlac, významný slovenský dramatik, který už opakovaně prokázal svůj cit pro divadelní zachycení osudu velkých osobností dějin (Einsteinova žena – o Albertu Einsteinovi, Červená princezná – o manželce a dceři Leonida Brežněva, Slovo Válkovo – o básníku Miroslavu Válkovi atd.)

„Na osudu Jana Antonína Bati ho zajímají klíčové momenty, to, za jakých okolností nepodpořil exilovou vládu a proč, ale také jeho nezměrná, až mesianistická touha vytvářet i díky podnikání lepší civilizaci, která vedla k vytváření měst v Brazílii,“ doplňuje dramaturg Vladimír Fekar.

Osobnost Jana Antonína Bati vyvolává diskuse a nejednoznačné přijímání i v současnosti, i tento rozpor se bude text snažit zohlednit.

Novou hru nastuduje významný slovenský režisér Patrik Lančarič, který s dramatikem Peterem Pavlacem vytváří osvědčený tvůrčí tandem. Ve zlínském divadle již tato dvojice připravila inscenaci Agent František ve službách Sherlocka Holmese.

„Od slovenského týmu si slibujeme zcela nezaujatý pohled na osobnost, která ještě stále vyvolává jiskřivé diskuse,“ uzavírá Vladimír Fekar.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků