Hlavní obsah
Foto: Jiří Smutný

I Židlochovice již mají své „kameny zmizelých“

V neděli 19. dubna byly na náměstí Míru v Židlochovicích položeny kameny na památku pěti židovských občanů, kteří byli odvlečeni do koncentračních táborů a už se z nich nevrátili.

Foto: Jiří Smutný
I Židlochovice již mají své „kameny zmizelých“

Takzvané kameny zmizelých, které mají kolemjdoucím připomínat židovské oběti nacistické genocidy, jsou pokládány ve městech celé řady států již od roku 1990. Nyní se tento fenomén dostal i do Židlochovic.

Kameny byly položeny ve spodní části náměstí Míru v místech, kde kdysi stával dům číslo 156, patřící židovské rodině Burianových. Pět jejich členů, jmenovitě Charlotta, Hilda, Gertruda, Irma a Richard, zavražděných v koncentračních táborech, teď připomíná pět kamenů.

Pokládání přišlo sledovat kolem stovky občanů. Zahájení bylo obohaceno pěveckým vystoupením souboru Pasqil, doplněným kytaristou a současně místostarostou města Tomášem Šenkyříkem.

K občanům promluvil starosta Jan Vitula a po něm Boris Barak Selinger z brněnské židovské obce. Ten současně na celou akci bedlivě dohlížel a kontroloval, zda vše probíhá tak, jak probíhat má. „Jsem strašně rád, že se Židlochovice připojily k městům, kde budou kameny položeny,“ prozradil přítomným při dokončování pokládky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků