Hlavní obsah
Luboš Sluka (vlevo) během Mezinárodního hudebního festivalu F.L.Věka. Foto: Honza Ježdík

Hudební skladatel Luboš Sluka obdržel Zlatou cenu Ochranného svazu autorského

Již po deváté udělil Ochranný svaz autorský ocenění nejúspěšnějším hudebním skladatelům, textařům, nakladatelům a letos poprvé i cenu za propagaci a šíření české hudby. Nejvyšší ocenění Zlatá cena OSA za přínos české hudbě bylo uděleno hudebnímu skladateli Luboši Slukovi.

Luboš Sluka (vlevo) během Mezinárodního hudebního festivalu F.L.Věka. Foto: Honza Ježdík
Hudební skladatel Luboš Sluka obdržel Zlatou cenu Ochranného svazu autorského

Stalo se tak 17. června na slavnostním večeru v pražském divadle Hybernia, v rámci kterého byl do Zlatého fondu OSA zapsán Zdeněk Rytíř a skladba Jasná zpráva autorů Petra Jandy a Pavla Vrby. Cenu za propagaci a šíření české hudby získal hudební kritik a publicista Jiří Černý.

Luboš Sluka, rodák z Opočna, který oslavil v roce 2013 významné půlkulaté životní jubileum, působí v oblasti vážné hudby. Absolvoval Pražskou konzervatoř a Akademii múzických umění, pracoval také v několika prestižních funkcích – byl dramaturgem Československé televize, šéfredaktorem Pantonu nebo předsedou Asociace hudebních umělců a vědců. Od roku 1994 je členem Pondělníků.

Jeho skladby patří k velmi oblíbeným mezi interprety, o čem svědčí například slova Petra Zdvihala, prvního houslisty Heroldova kvarteta pronesená krátce po koncertu v rámci Mezinárodního hudebního festivalu F. L. Věka: „Pan Luboš Sluka je náš nejoblíbenější autor, protože si myslíme, že z těch soudobých je nejkvalitnější, co se týče melodie a pochopení pro publikum. Mladí autoři, zdá se mi, zkoušejí různé techniky, ale zapomínají na to hlavní, aby se hudba líbila lidem a byla v ní melodie. Takže zrovna pana Sluku hrajeme nejraději.“  

Zlatá cena OSA je významným oceněním významného českého skladatele, který se stále a rád vrací do regionu a města, kde se narodil. V rámci možností se zde také aktivně podílí na kulturním životě. Důkazem je například skladba, kterou napsal pro první ročník Mezinárodního hudebního festivalu F. L. Věka na téma jedné z největších dochovaných skladeb Františka Vladislava Heka - Missa Pastoralis, nebo stálá expozice Františka Kupky a Luboše Sluky, která byla v Opočně otevřena v září 2012.

Vedle toho se Luboš Sluka podílel i na zmapování díla svého přítele z mládí, hudebního skladatele Radima Drejsla, rodáka z Dobrušky: „Hudební skladatel Luboš Sluka, přítel Radima Drejsla, nám vytipoval deset nejhodnotnějších skladeb. Podařilo se nám sehnat na všechny notový zápis,“ řekl Stanislav Kupka, hudební nadšenec, který se nejvíce podílel na „znovuoživení“ Drejslovy tvorby.

To, vše jsou stopy Luboše Sluky, které, ač je skladatel nezapsal na notový papír, zanechaly v české hudbě a umění vůbec mnoho pozitivního.  

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků