Hlavní obsah
V neděli 23. září 2018 se uskuteční největší koncert v historii festivalu F. L. Věka v unikátním prostředí firmy Koenig & Bauer Grafitec v Dobrušce. Foto: Dana Ehlová

Hudební festival F. L. Věka přepíše historii. Montážní hala se změnila v unikátní koncertní sál 

Neděle 23. září představuje pro Mezinárodní hudební festival F. L. Věka výjimečný den. Uskuteční se největší koncert v historii festivalu, a navíc v unikátním prostředí největší montážní haly firmy Koenig & Bauer Grafitec v Dobrušce.

V neděli 23. září 2018 se uskuteční největší koncert v historii festivalu F. L. Věka v unikátním prostředí firmy Koenig & Bauer Grafitec v Dobrušce. Foto: Dana Ehlová
Hudební festival F. L. Věka přepíše historii. Montážní hala se změnila v unikátní koncertní sál 

Přípravy na realizaci nápadu uměleckého ředitele festivalu Pavla Svobody probíhaly dlouhé týdny. O tom, co bylo na začátku, nechme promluvit Ing. Luboše Moravce, ředitele firmy.

„Nápad se zrodil asi před rokem u kávy s panem Svobodou, kdy mně pošeptal svůj sen uspořádat koncert symfonického orchestru v industriální zóně. Ihned jsem mu nabídnul naší montážní halu, Pavel Svoboda se toho okamžitě chytil a já jsem už potom neměl sílu o tom zapochybovat. Možná to někomu připadne jako šílený nápad, ale kdo může říct, že bude mít koncert významného symfonického orchestru pro stovky posluchačů ve výrobním provozu? Takovou akci v oblasti klasické hudby v Dobrušce nepamatuji a určitě se v nejbližší době nebude opakovat.“

Koncert se uskuteční v hlavní montážní hale, kde nedošlo na žádné zvláštní úpravy. Bylo však nutné zrekonstruovat další prostor a do něj dočasně přesunout část montáže. I přes nemalé problémy se podařilo vše zvládnout, a tak zde mohlo být postaveno pódium pro členy SOČRu.

Pro maximální pohodlí příznivců festivalu a návštěvníků koncertu se další část haly změnila v hlediště, kde zasedne více než tisícovka posluchačů. Židle pro ně svážel tým třinácti dobrovolníků nejen z Dobrušky, ale i z Opočna nebo Rychnova nad Kněžnou. Vše probíhalo podle připraveného scénáře a už v sobotu 22. září organizátoři hlásili, že hala je připravena.  

Hlavními aktéry mimořádného večera se stanou Symfonický orchestr Českého rozhlasu pod vedením dirigenta Marka Šedivého a německý violoncellista Emil Rovner. Slavnostní chvíle slovem doprovodí moderátor Jiří Vejvoda. Program tvoří hudba Antonína Dvořáka. Více než tisícovka posluchačů se může těšit na Koncert pro violoncello a orchestr h moll a Symfonii e moll "Novosvětskou".

Festival F. L. Věka od jeho vzniku podporuje město Dobruška. Dejme proto na závěr slovo starostovi, Petru Lžíčařovi: „Těším se do výrobní haly dobrušské fabriky Koenig & Bauer Grafitec. Předpokládám, že připravovaný koncert Dvořákovy Novosvětské v podání Symfonického orchestru Českého rozhlasu v industriálním prostředí se stane vrcholem dosavadní historie festivalu a historie Dobrušky vůbec. Při mnoha jednáních po vyslovení nápadu odvážného projektu jsem byl osobně přítomný, proto jsem dvojnásobně napjatý. Jsem přesvědčený, že Dobrušku čeká výjimečná kulturní událost.“  

Koncert začíná v 17 hodin. Předchází mu Den otevřených dveří ve firmě Koenig & Bauer Grafitec (od 8 do 13 hodin) s bohatým doprovodným programem.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků