Hlavní obsah
Starosta Hřenska Josef Černý ukazuje na terase hotelu Praha, kam až dosahovala voda při povodni v srpnu 2010 Foto: Petr Skála

Hřensko je na turisty připraveno i s pramicemi v soutěskách

Pokud uvidíte v televizním zpravodajství tvář starosty Hřenska Josefa Černého, tak s největší pravděpodobností jsou za ním vidět následky ničivých povodní nebo spadlé skalní bloky rozpláclé na důležité komunikaci nebo před tamějšími hotely. Cestovní ruch je však v Hřensku hlavní zdroj obživy.

Starosta Hřenska Josef Černý ukazuje na terase hotelu Praha, kam až dosahovala voda při povodni v srpnu 2010 Foto: Petr Skála
Hřensko je na turisty připraveno i s pramicemi v soutěskách

Hřensko ovšem čas od času postihují přírodní pohromy a asi třem stovkám zdejších obyvatel, které převážně živí cestovní ruch, nezbývá pak nic jiného než více či méně aktivně pomáhat odstraňovat následky přírodních živlů.  

"Normálně zde turistická sezóna začíná v dubnu a končí v říjnu. S určitou nadsázkou se říká, že když se mimo tyto měsíce potkají v Hřensku dva lidé, tak se vzájemně vylekají. Ta loňská turistická sezóna však skončila 7. srpna 2010, kdy úzkým korytem Kamenice protékalo stejné množství vody jako ve stejný den v Praze ve Vltavě," vylíčil nedávno starosta.

Do Kamenice nateklo a napršelo naráz takové množství vody, že voda stoupla až do výše prvních pater zdejších domů, hotelů a restaurací. A to i do těch, které byly postaveny na hodně vyvýšeném nábřeží.

"Voda spláchla i jez, pramice a veškerá zařízení největší naší atrakce v soutěskách, kde se již v předminulém století  provozovala plavba turistů na pramicích. Málokdo mi tehdy věřil, když jsem prohlásil, že o Velikonocích 2011 bude plavba  na pramicích v soutěskách obnovena,“ dodal starosta postižené obce.

Nakonec se všechno povedlo a Tichou soutěskou se opět plaví turisté na laminátových pramicích pro 26 cestujících. Turisty převozníci upozorňují na zajímavé a trefně pojmenované skalní výjevy. Proti loňsku se však návštěvníci navíc na různých místech dozvědí, kam až dosahovala povodňová voda a co všechno utrhla, když tu v roce 2010 zuřily živly.

„Jsme tu pro vás, turisté, a v provozu,“ zve k návštěvě starosta Hřenska u přístaviště pramic připravených vyplout  s turisty obnoveným korytem Edmundovy soutěsky.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků