Hlavní obsah
vedoucí Laboratoře molekulární diagnostiky a cytogenetiky zlínské nemocnice RNDr. Dita Bednářová Foto: Adéla Čuříková

Genetická laboratoř v Krajské nemocnici T. Bati urychlí léčbu

Od července tohoto roku funguje v Krajské nemocnici T. Bati naplno Laboratoř molekulární diagnostiky a cytogenetiky. Zlínská nemocnice totiž získala akreditaci i smlouvu s VZP a lékařům z celého kraje nyní nabídne široké spektrum genetických vyšetření.

vedoucí Laboratoře molekulární diagnostiky a cytogenetiky zlínské nemocnice RNDr. Dita Bednářová Foto: Adéla Čuříková
Genetická laboratoř v Krajské nemocnici T. Bati urychlí léčbu

Laboratoř molekulární diagnostiky a cytogenetiky spadající pod oddělení lékařské mikrobiologie KNTB funguje pro ambulance klinických genetiků i lékaře dalších odborností jako jsou onkologové, hematologové, internisté, neonatologové nebo kožní lékaři. Laboratoř pro ně zpracovává vyšetření založená na lidském genomu

"Naším standardním základním biologickým materiálem je krev. Z ní vyizolujeme speciálními postupy genetický materiál neboli DNA. Změříme její čistotu, na základě požadavků lékaře pak vyšetříme konkrétní gen," uvedla vedoucí laboratoře Dita Bednářová.

Konkrétním případem může být onkologický pacient, který v minulosti musel čekat na výsledky z jiné laboratoře. Nyní se vše urychlí a lékař může o to dříve začít s konkrétní léčbou.

"Vyšetřujeme například maligní melanomy. Část znaménka přijde do laboratoře a my identifikujeme gen, ze kterého jsme schopni zjistit přítomnost nebo nepřítomnost mutace daného genu. Podle výsledku pak ošetřující lékař zahájí u pacienta léčbu, která je v obou uvedených případech odlišná. Ale nemusí jít pouze o nemocné. Mladé dívky, které chtějí užívat hormonální antikoncepci, by měly být vyšetřeny na přítomnost trombofilních mutací. Pokud by tyto mutace měly, užívání antikoncepce by pro ně bylo velmi nebezpečné," dodala Bednářová.

Genetika a molekulární biologie jsou moderní obory, které zasahují do téměř všech medicínských odborností. Diagnostika i léčba v Krajské nemocnici T. Bati se spuštěním plného provozu laboratoře posunula zase o kus dál a do budoucna by mohla fungovat i pro ostatní nemocnice v kraji.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků