Hlavní obsah
Foto: Vratislav Konečný

Evropskou Niagaru najdete na Rýnu u švýcarského Schaffhausenu

Je to samozřejmě nadsázka, ale voda Rýna padající do dvacetimetrové hloubky je v Evropě raritou. Největší průtok má Rýn v letních měsících, také je tu v červnu a červenci nejvíce „narváno“. Břehy jsou obležené a lodě vozí návštěvníky na vyhlídkovou skálu uprostřed vodopádů.

Foto: Vratislav Konečný
Evropskou Niagaru najdete na Rýnu u švýcarského Schaffhausenu

Schaffhausen leží na severu Švýcarska, kousek od německé hranice. Pokud se vydáte k vodopádům, nenechte si ujít městečko Stein am Rhein. Starobylé sídlo pod Bodamským jezerem má nádhernou atmosféru, tak zdobené domy malbami a reliéfy málokde uvidíte.

Skála dělí řeku na dva vodopády

Parkoviště u vodopádu bývá  plné, ale stačí chvíli počkat a vmáčknete se do nějaké mezery.

Pár set metrů vpředu začíná vyhlídka na vodopády. Sto padesát metrů dlouhé, padající přes skalní hranu z výšky 23 metrů. Vývařiště pod nimi je prý 13 metrů hluboké, to Niagara ho má přes 60 metrů. Domníval jsem se, že nejvíce vody tudy proteče zjara, tabule u vodopádu ukázala na léto.

Miloval to tu Goethe

Rýnské vodopády měl v oblibě  J. W. Goethe. Je zajímavé, kolik toho básník stačil navštívit. Jen po Česku je mnoho míst, která zaznamenala jeho návštěvu.

Rýnské vodopády mají minimálně čtyři pohledová místa – pod nimi, kde jsou výletní restaurace a obchody se suvenýry. Odtud je uvidíte panoramaticky. Druhým je plavba lodí a výstup na skalní blok uprostřed Rýna, kde jsou ve vzduchu miriády kapiček vodní tříště, přes něž slunce láme duhu. Skalní prst dělí řeku na dva proudy, lodě přirážející k jeho úpatí chvílemi mizi ve vodní mlhovině.  

Další možností pozorovat řeku je z mostu, po kterém vede železniční trať. Ale to uvidíte jen vodu jdoucí přes hranu skály, nic moc. Nebo přejít most pod zámek Laufen, odtud pozorujete masy vody z boku. Ovšem za to už se platí.

Dá se jít okružní cestou zpátky k parkovišti přes most, je to asi 6 kilometrů, se zastávkami na focení a pozorování zhruba hodinka a půl. Dostat se na loď, byť jich tu jezdí hodně, byl dost ztracený boj, mnohé  z nich byly zamluvené různými agenturami.

Ale i tak procházka kolem Rýna a uvědomění si obrovského potenciálu nádherně čisté řeky stálo za těch pár desítek minut. Za sekundu tu při plném stavu proteče kolem 600 metrů krychlových vody.  

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků