Hlavní obsah
Foto: Martin Fletcher

Dobrovolný svazek obcí Mikroregion Bělá pořádal akci na podporu životního prostředí

V sobotu 15. října se uskutečnila akci na podporu a propagaci životního prostředí a zemědělství spojená s jarmarkem v Kvasinách.

Foto: Martin Fletcher
Dobrovolný svazek obcí Mikroregion Bělá pořádal akci na podporu životního prostředí

Při návštěvě akce jsme oslovili s několika otázkami jednu z hlavních pořadatelek z Mikroregionu Bělá Stanislavu Klengelovou.

Jaká byla genese pořádání Jarmarku v Kvasinách?

„Řekli jsme si, že bychom rádi udělali jarmark, ale se spojením propagace zemědělství a životního prostředí. Proto pořádáme aktivity jako hry pro děti od firmy Ekokom, ukázky nádob na tříděný odpad a k tomu pro děti nafukovací skákací popelářské auto. Také tu představujeme v souvislosti s náplní našeho programu domácí zvířata – slepice, králíky, ovce, kachny a koně. Máme tady také stánek s Hmyzodomečky, což je poměrně taková neznámá záležitost. Krásné jsou i dřevěné hračky a postavičky. Zkrátka je zde k vidění vše, co se týká životního prostředí, nebo zemědělství. Podpora je jasně dána pro regionální zemědělce s možností ochutnávek jejich výrobků. Máme tady celkem 16 vystavovatelů, což je jistě pro návštěvníky příjemné. Nemohu zapomenout také na výborné hudební vystoupení od Black Buřinkos z Týniště nad Orlicí.”

Prozraďte nám, kdo vše je pořadatelskou součástí akce?

„Dobrovolný svazek obcí Mikroregion Bělá, do něhož se započítávají obce Skuhrov nad Bělou, Kvasiny, Solnice, Bílý Újezd a Osečnice.”

Jedná se o první ročník, chystáte obdobnou na další rok?

„Ano, je to první ročník, který - jak vidím podle spokojenosti několika set návštěvníků - je úspěšný. Po akci bude její vyhodnocení a pak uvidíme, jestli budeme střídat místa dění či jak tomu vlastně bude. Nesmím zapomenout dodat, že akce je podpořena Královéhradeckým krajem.”

Zajímavá součástí akce byla výstava fotografií věnovaná přírodě Orlických hor, u níž se zdrželo opravdu mnoho návštěvníků. Jarmark samotný pak nabídl regionální výrobky, ukázky výroby paličkování a výroby dřevěných figurek. Ke koupi byly regionální potraviny – jogurty, sýry, tvarohy…, dále vyrobené dřevěné, zejména zvířecí postavičky, dřevěné hračky, vazby ze sušené přírodniny.

Svůj prostor zde měl také nedaleký Ústav sociální péče pro mládež Kvasiny, který nabídl moc pěkné výrobky, které vyrábějí mentálně postižení klienti ve spolupráci se svými pracovníky. 

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků