Hlavní obsah
Restaurovaný hodinový stroj do popického kostela. Foto: Marek Venuta

Den vzniku ČR v Popicích u Znojma oslaví zprovozněním věžních hodin

Po více než padesáti letech se podaří opravit a zprovoznit hodiny na věži kostela sv. Zikmunda v Popicích na Znojemsku. Obec se snad v budoucnu dočká i pravidelného vyzvánění klekání.

Restaurovaný hodinový stroj do popického kostela. Foto: Marek Venuta
Den vzniku ČR v Popicích u Znojma oslaví zprovozněním věžních hodin

Každý slaví den vzniku ČR pos svém. Někdo se účastní vzpomínkových akcí, jiní jedou na chatu a někteří nedělají nic. V Popicích budou v tento den zprovozněny věžní hodiny.

Na počátku této dlouhé cesty k opravě věžních hodin byla  snaha zútulnit jádro obce. Po rekonstrukci fary, opravy památkově chráněné barokní brány ke kostelu a restaurování sochy sv. Floriána se místní duchovní správce O. Cr. Josef Hudec pustil s vervou do opravy místního kostela sv. Zikmunda.

Byly provedeny omítky na věži, která  dostala i nový nátěr, a nyní se pomalu pokračuje i na lodi. Začalo se uvažovat co s nefunkčními hodinami.

Historie hodin a hodinového stroje

Do věže kostela se na počátku 20. století zabudovaly čtyři ciferníky, které poháněl hodinový stroj z roku 1913 vyrobený firmou Ludvík Hainz. Tyto přestaly fungovat brzy po konci války a odsunu Němců z obce. Hodiny chátraly a zdálo se, že jejich osud je již zpečetěn. Ciferníky prorezavěly a ručičky se prakticky rozpadly.

V loňském roce byla provedena sbírka na obnovu těchto hodin. Nové ciferníky, které byly vyrobeny celé z nerezové oceli, číslice, minutovník a ručičky se nechaly pozlatit 24 karátovým zlatem. V letošním roce farnost požádala o dotaci na restaurování samostaného hodinového stroje, která má stát 150 tisíc.

Usmálo se na nás štěstí a projekt byl podpořen  112 tisíci korunami z ministerstva kultury. Restaurování hodinového stroje se ujala firma L. Hainz zastoupená vnučkou zakladatele firmy, paní Nesnídalovou (je jistě zajímavostí, že tato firma pečuje o světově známý pražský orloj).

Celkové náklady na opravu věžních hodin spolu s restaurovaným hodinovým strojem dosáhly úctyhodných tři sta tisíc korun.

Nostalgie místních občanů

Pan Jaroslav Popelka, který nedaleko kostela bydlí, vzpomíná: "Stará babička, která v tomto domě sloužila ještě před válkou, vycházela na dvůr a přes střechu stodoly sledovala na hodinách kostela, jaký je právě čas".

Tehdy jsem mu řekl, věřím, že hodiny zase půjdou. Od rozhovoru uplynuly dva roky. 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků