Hlavní obsah

Děčínské mládě klokana se na jaro zatím dívá z mámina vaku

Novinky, Vratislav Konečný

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Aktualizováno

Zaměstnanci děčínské zoologické zahrady se radují nejen z hezkého počasí, ale především z klokaního mláděte. Nikdy dříve se klokanům v zoo nepodařilo vyvést potomka, ale jednou to přijít muselo. Datum porodu ošetřovatelé neznají, máma klokanice rudokrká to dlouho tutlala.

Foto: zoo Děčín

Od mámy se zatím nehne.

Článek

„Poprvé mládě podle ošetřovatelů vykouklo z matčina vaku na začátku února. S rostoucí teplotou a sluníčkem ale začíná být zvědavější a odvážnější a je tak vidět častěji. Věřím tomu, že při troše štěstí a trpělivosti jej zahlédne každý návštěvník,“ informuje mluvčí zoo Alena Hloušková.

Samice klokana rudokrkého platí mezi klokaními mámami za „supermatku“. Své mládě nosí ve vaku téměř nejdéle ze všech klokanů, až 40 týdnů.

Datum narození klokana ošetřovatelé neznají, protože podobně jako u jiných vačnatců se mláďata rodí značně nedovyvinutá a jejich přítomnost ve vaku samice jsou schopni zaznamenat až po určité době, kdy mládě povyroste. Děčínská zoo chová párek klokanů.

Klokani rudokrcí jsou vačnatci. Dorůstají nanejvýš metrové výšky a snášejí i chladnější podnebí. Hustý kožich po celém těle a na ocase je dobře chrání před mrazem. Jméno dostali podle narudlého zbarvení na krku a na plecích. Rádi se živí trávou, listy, výhonky keřů nebo pupeny.

Ve volné přírodě žijí ve skupinách o osmi až 20 členech. Jejich přirozeným prostředím je jihovýchodní pobřeží Austrálie nebo Tasmánie. Dožívají se 12 až 15 let.

Reklama

Výběr článků

Načítám