Hlavní obsah
Přes třista účastníků s doprovodem patřičného proviantu se vydalo v neděli 24.dubna na jarní turistický pochod kolem Hnátnice. Foto: Petr Špatenka

Cílem jarního turistického pochodu byly krásy přírody i památky

Tělovýchovná jednota Sokol Hnátnice zorganizovala na neděli 24. dubna oblíbený, již 44. ročník turistického pochodu po podorlickém okolí obce s připomínkou historických památek, které dokládají život v této oblasti spadajícího až do 13. století.

Přes třista účastníků s doprovodem patřičného proviantu se vydalo v neděli 24.dubna na jarní turistický pochod kolem Hnátnice. Foto: Petr Špatenka
Cílem jarního turistického pochodu byly krásy přírody i památky

Tělovýchovná jednota Sokol Hnátnice, věrna oblíbené dlouholeté tradici, připravila na neděli 24. dubna jarní turistický pochod kolem Hnátnice na dvou vytyčených trasách. Na méně náročnou dlouhou 7 km nastoupilo 231 turistů a vedla přírodou po lukách a lesem od obecního úřadu přes samotu Valdštejn k rybníku Šušek a zpět do Hnátnice. Zdatnějších 83 turistů zvolilo 15kilometrovou trasu rozšířenou o vesnice Písečnou, Žampach a Hlavnou.

Pořadatelé pro spokojenost účastníků dodrželi charakter i program jarního výletu. Vedle zdravé procházky podložené krásou rozvíjejících se květů a pupenů stromů to bylo i poznání zajímavých historických pamětihodností. Nechyběl ani pravý jarní piknik, kdy první letošní na ohníčku v přírodě opečený vuřtík chutnal znamenitě.

Oddych však nebyl jedinou náplní. Připravené trasy obsahovaly i řadu míst připomínajících dávnou historii této oblasti. První připomínkou minulosti byla obec Písečná, která se nachází v okrese Ústí nad Orlicí a leží v malebné části Žamberecké pahorkatiny při potoce Potočnice. V zalesněném údolí je několik rybníků, z nichž největší Šuškovský má rozlohu pěti hektarů a k jeho zániku i obnovám se váže řada příběhů. 

Již před rokem 1718 se zde nacházel rybník náležející k vrchnostenskému Šuškovskému mlýnu, který však podle zápisu v místní kronice 2. července 1756 odnesla povodeň, kdy ze světnice vyplavila i kolébku se spícím dítětem, kterou se podařilo zachytit až v Brandýse nad Orlicí.

Po zničení mlýna došlo i ke zpustnutí okolí, kdy rybník byl znovu napuštěn až v roce 1988 a revitalizován v roce 2009. Dnes se zde nachází unikátní technická památka vodní mlýn čp. 35 s obnoveným původním vybavením a rozsáhlou sbírkou dříve užívaných předmětů a nářadí.

Sama obec Písečná, o které první zmínky pocházejí z 13. století, má v současnosti 540 obyvatel a přes novou výstavbu si zachovala vesnický charakter. Tato skutečnost ji v roce 2004 přinesla ocenění Celostátní zelenou stuhou za dlouholetou péči o životní prostředí a v roce 2005 jako první v ČR získala zlatou medaili v celoevropské soutěži Entente Florale Europe. Zařadila se tím mezi oficiálně nejkrásnější vesnice Evropy.

Ve středu obce se nachází původně složitě strukturovaná náves, dnes s okružní křižovatkou silnic k Žamberku, Žampachu a Letohradu, která obci také vynesla 1. místo v celostátní soutěži Cesty městy 2010.

Putování v okolí Žampachu přineslo další zajímavosti opředené tajemstvím. Byl to útvar permského původu skála Babinec s místem zvaným U Londonu s pramínkem zázračné vody. V zalesněném návrší se rýsoval hradní areál zříceniny Žampachu s nevýraznými zbytky obvodních zdí. V této části je permský zlom, což způsobuje, že krajina je typická červenými slíny a pískovci.

Na žampašské návsi dominantu původní dřevěné architektury dokládá dřevěná zvonička a obecní kříž z roku 1693. Téhož data je i kamenný pranýř s původním železným kruhem na přivazování provinilců.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků