Hlavní obsah
Nejznámější symbol chebského náměstí - Špalíček Foto: Jana Vančatová

Cheb je městem mnoha krásných památek, ale i krvavého pogromu a historických vražd

Málo českých měst má tolik památek jako západočeský Cheb. K nejznámějším symbolům městské památkové rezervace patří Špalíček s nezaměnitelnou atmosférou celého náměstí; ale také místa vražd Albrechta z Valdštejna a jeho věrných druhů - Chebský hrad a Pachelbelův dům, dnešní městské muzeum.

Nejznámější symbol chebského náměstí - Špalíček Foto: Jana Vančatová
Cheb je městem mnoha krásných památek, ale i krvavého pogromu a historických vražd

Symbolem chebského náměstí je Špalíček, jedenáct částečně hrázděných domů vznikajících již od 13. století na místě původních kramářských bud a masných krámů. V dnešní podobě byl dokončen v 15. století. Z původních tří bloků se dodnes dochovaly pouze dva, třetí byl zbourán v 19. století.

Domy jsou rozděleny uzounkou Kramářskou uličkou širokou pouhých 160 cm, volně přístupnou. V případě, že netrpíte klaustrofobií, můžete Špalíčkem projít do slova a do písmene.

V okolí náměstí naleznete řadu barokních církevních staveb i měšťanských domů. V Chebu působili významní stavitelé G. B. Alliprandi či K. Dietzenhofer, pod jehož vedením vznikla i perla chebské barokní architektury Kostel sv. Kláry.

Nepřehlédnutelné jsou vysoké věže Kostela sv. Mikuláše, nejstaršího chebského gotického katolického kostela, jehož historie sahá až do 13. století. Štíhlé helmice věží byly osazeny teprve v roce 2008.

Chebský hrad se datuje od 12. století, je spojen s mocným rodem Štaufů, z nějž vzešla řada římsko-německých králů, císařů. Jeden z nich, slavný Fridrich Barbarossa, nechal původní objekt přestavět na císařskou falc (typ hradu), jedinou u nás.

Dodnes se dochovalo jen torzo kdysi honosného paláce, obranná Černá věž a dvojitá románsko-gotická kaple sv. Martina, Erharda a Uršuly. Krajinná výstava na Císařské louce pod hradem, hradní příkop i prostory Na Šancích jsou dnes vyhledávanou rekreační zónou. Její součástí jsou i dětská hřiště, sportoviště, lávka se stylizovanou strážní věží architekta Davida Vávry.

Chebská historie, bohužel, má i řadu krvavých milníků. Jedním z nich je Ulička Zavražděných mezi Židovskou a Provaznickou ulicí, ve které došlo na Velký pátek roku 1350 k pogromu a vyvraždění téměř všech židovských obyvatel města. Útok vyprovokoval neznámý františkánský kazatel a nezabránila mu ani ochrana krále Karel IV., pod  níž  se v celém království Židé nacházeli. Chebu za to dokonce hrozilo i odejmutí některých městských práv. 

Nejznámějším chebským zločinem bylo zavraždění vévody Albrechta z Valdštejna 25. února 1634. Došlo k němu v Pachelbelově domě stojícím pod Špalíčkem. Dodnes je jedním z nejlépe dochovaných měšťanských domů, ve kterém již v roce 1873 bylo založeno městské muzeum. 

Vražda vévody byla vyústěním spiknutí a zrady jeho dosavadních přátel v čele s hrabětem Piccolominim a Gallasem, mezi které byl následně rozdělen jak majetek Valdštejnův, tak též jeho zavražděných druhů Trčky a Kinského. Zatímco Trčku a Kinského zabili v hodovní síni Chebského hradu, Valdštejn byl propíchnut partyzánou snaživého setníka v domě na náměstí.

Tak byl ukončen život jedné z největších, byť velmi rozporuplných osobností své doby. Svému celoživotnímu  heslu: INVITA - INVIDIA! = Navzdory závisti! Zůstal věrný až do posledního dechu. Nic na tom nemění fakt, že byl již velmi sláb v důsledku pokročilého stádia syfilidy . 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků