Hlavní obsah
V sobotu 17. 5. po obědě od zámku vychází průvod, který zahájí Staročeské máje. Foto: archiv zámku Mníšku pod Brdy

Chcete vědět, jak bydlely panenky malých šlechtičen? Navštivte zámek v Mníšku pod Brdy

Na zámku v Mníšku pod Brdy se návštěvníkům otevírají dvě prohlídkové trasy. Kromě klasických reprezentativních sálů jsou to i soukromé pokoje zařízené podle posledních majitelů. A mezi nimi nechybí ani dětský pokojík plný hraček. V sobotu vás navíc pobaví Staročeské máje.

V sobotu 17. 5. po obědě od zámku vychází průvod, který zahájí Staročeské máje. Foto: archiv zámku Mníšku pod Brdy
Chcete vědět, jak bydlely panenky malých šlechtičen? Navštivte zámek v Mníšku pod Brdy

Lákadlem prohlídek mníšeckého zámku je mimo jiné dětský pokojíček na prohlídkovém okruhu, ve kterém návštěvníci zavítají do zabydlených soukromých komnat. Poslední šlechtičtí obyvatelé Mníšku měli hodně dětí i vnoučat. Mezi pěti kluky se paní hraběnce Terezii a baronu Theodorichu Kastovi narodila i jedna dcera. 

Navzdory tomuto nepoměru zaujmou v pokojíku zejména hračky, kterým dávaly přednost malé slečny. Například velké panenky v módním oblečení z doby před sto lety, které odpovídalo námořnickému stylu. Jednu z dominant dětského pokojíčku ale tvoří domeček pro panenky mnohem menší. Miniaturní obydlí plná malinkého nábytku a dalšího zařízení mají historii téměř stejně starou jako panenky samotné.

Napodobeniny skutečných domečků byly dokonce nalezeny i v egyptských pyramidách. Velký boom domečků podobných těm dnešním nastal na konci 19. a v první polovině století 20. Nejčastěji mívaly čtyři pokojíčky. Přijímací salónek, obývací pokoj, ložnici a kuchyň. Postupem času přibyly třeba i koupelny, které byly stejně tak jako ostatní místnosti zařízené do nejmenších detailů a podrobností. V domcích nechyběly tkané koberečky, papírové tapety, litinová kamínka, sedací soupravy potažené sametem, umyvadélko a vana s malým špuntem, funkční sloupové hodiny, háčkované dečky nebo malinké nádobí.

A jak bydlely panenky na našem zámku? Velice moderně. Jejich domeček byl dokonce na elektřinu. Vzadu vedla šňůra do zásuvky a v každém pokojíčku svítily lustry s malými žárovkami. Kromě soukromých komnat na druhém prohlídkovém okruhu určitě navštivte také reprezentační sály a jídelny na první trase zámku.

Pokud se chystáte přijít i s menšími dětmi, zveme vás na speciální prohlídky pro děti. V sobotu 17. května vám na prohlídkách Putování za zámeckými skřítky představíme hodné i zlobivé domácí skřítky. Co když máte také nějakého doma? Jestli často nacházíte naprasklé a rozbité talíře nebo hrníčky, možná se k vám nastěhoval skřítek Kredencovník. Toho je ale potřeba rychle vystěhovat. Poradíme vám, jak na něj.

V neděli 18. května jsou přichystané prohlídky Cesta za pohádkou.  Děti se pochlubí svými znalostmi pohádek, protože musí najít všechny, které se jim u nás v komnatách schovaly.

A s čím návštěvu zámku spojit? V sobotu 17. května se v Mníšku pod Brdy koná 15. poberounský folklórní festival Staročeské máje. V 8.00 hodin začíná na náměstí pod zámkem farmářský trh, v 10.00 hodin proběhne u nárožní kaple kostela sv. Václava tradiční májová bohoslužba.

Hlavní program začne ve 13.30, kdy se ze zámeckého nádvoří vydá průvod k pódiu na náměstí. Tady pak začne bohatý program, v němž se vystřídají mníšecké děti s lidovými soubory z Čech a Slovenska. Vyvrcholením programu bude koncert kubánské kapely Mezcla Orquesta.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků