Hlavní obsah
Interaktivní výstava Cesta do hlubin filmové techniky. Foto: Beáta Sklářová

Cesta do hlubin filmové techniky

Cestovat časem do historie filmu a zpět do současnosti umožnila ve dnech 5. až 29. června 2012 interaktivní výstava s názvem Cesta do hlubin filmové techniky, kterou pořádala katedra matematiky Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity ve spolupráci s multikinem CineStar v Ostravě.

Interaktivní výstava Cesta do hlubin filmové techniky. Foto: Beáta Sklářová
Cesta do hlubin filmové techniky

Výstava byla svou koncepcí zaměřena především na žáky a studenty základních a středních škol, ale byla přístupná i široké veřejnosti a návštěvníkům multikina.

Expozice byla věnována vzniku filmu od počátku až po současnost. Její součástí byly jak originální promítací stroje různých formátů a z různých časových období, tak interaktivní prvky, které žákům i návštěvníkům napomohly lépe pochopit začátky kinematografie i samotný princip filmu, založený na nedokonalosti lidského oka. Část byla věnována tvorbě animovaného filmu a doplněna o autentické dobové materiály.

Prvky expozice byly doplněny stručnými popisy a návody, jak daný model použít a vyzkoušet, a bylo také možné domluvit si odbornou přednášku.

Návštěvníci mohli vidět například optické klamy, interaktivní exponáty - praxinoscop, Zoetrope, Thamatrope, Phantascope, na kterých bylo možné demonstrovat počátky kinematografie a vytvoření iluze pohybu pomocí statických obrázků. Mohli si sami vyzkoušet založení filmu do promítacího stroje, dozvěděli se, jak se tvoří animovaný film, prohlédli si historické exponáty plně funkčních strojů různých formátů a z různých časových období.

Promítací stroj na ruční pohon

Perličkou výstavy byl originální promítací stroj Globus z roku 1920 na ruční pohon klikou, který je jedním ze dvou posledních dochovaných exponátů (druhý je majetkem Technického muzea Praha). Návštěvníci si mohli promítání na tomto stroji vyzkoušet.

Vystavené exponáty jsou majetkem soukromých sbírek Antonína Drdly a manželů Václavíkových, kteří je shromažďují sedmnáct let. Sbírku tvoří asi šedesát modelů, ze kterých je asi osmdesát procent funkčních.

Výstava měla úspěch, navštívilo ji několik tisíc návštěvníků. Akce byla součástí projektu OPVK „Svět vědy - záhadný i zábavný“. Spolufinancoval ji Evropský sociální fond.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků