Hlavní obsah
Pozvánka na klášterní veselení Foto: Kláštery

Českokrumlovské kláštery nabízejí (nejen) masopustní veselí

Český Krumlov je znám především hradozámkem, druhým největším objektem toho druhu v České republice. Hrad založili ve 13. století Vítkovci, nejvíce ho proslavili Rožmberkové, jichž bylo město rodovým sídlem. Kvůli dluhům musel Petr Vok hrad prodat Eggenbergům, poté tu zakotvili Schwarzenbergové.

Pozvánka na klášterní veselení Foto: Kláštery
Českokrumlovské kláštery nabízejí (nejen) masopustní veselí

Historické centrum táhne

Město zapsané na seznamu UNESCO má pro návštěvníky daleko více nabídek, například Egon Schiele Art Centrum sídlící v areálu bývalého pivovaru. Další jsou obnovené budovy klášterů v podhradí, kde je krom stálých expozicí i množství různých kulturních akcí.

Klášter minoritů a klarisek založila v roce 1350 Kateřina, vdova po Petru I. z Rožmberka. V následujících stoletích kláštery prošly mnoha proměnami. Poslední velká rekonstrukce, která doslova v hodině dvanácté zachránila celý cenný komplex pro veřejnost, proběhla v letech 2014 až 2015.

Klášter ve znamení masopustu

„Od začátku února do konce března můžete s celou rodinou bádat po stopách klášterních záhad. V únoru a březnu můžete také navštívit některou z našich řemeslných dílen a v rámci speciálních workshopů si společně vyrobit plstěnou panenku, cínový odlitek nebo rodinný srdíčkový náhrdelník z vinutých perel. Jako odměnu za vysvědčení jsme pro malé nebojsy na pololetní prázdniny přichystali stezku strašidelnými Kláštery. Velcí ale i malí mohou na sv. Valentýna navštívit večer plný hudby a výtvarné krásy pořádaný učiteli Základní umělecké školy Český Krumlov. Milovníky hradů a jejich historie potěší veřejné přednášky Libora Kodýdka Můj dům, můj hrad – Mirkovice u Českého Krumlova a Milana Sýkory Hrady doby lucemburské v Českém království v 3D perspektivě, které nás čekají 9. února.

Při workshopu s Andreou Chuchlovou a Irenou Koníčkovou 23. února se naučíte vyrábět voňavá glycerinová i přírodní mýdla. Příznivce experimentálního divadla zveme 16. února na představení divadla Drag Addicts Divadelní Alternativa s názvem Mannuscript, určené dospělému divákovi,“ informovala za sdružení Kláštery Český Krumlov Petra Haviarová. 

Masopustní veselí začne v Klášterech v sobotu 2. března tvořením masopustních masek a rytmických nástrojů. 5. března proběhne masopustní průvod městem. Na Klášterním dvoře 2. března proběhne řemeslný trh, bude doplněný o slané a sladké masopustní pochutiny a k tanci i poslechu zahraje oblíbené krumlovské duo HRAJETO! Jak se žije ženám v jiných částech světa, se dozvíte na besedě s ředitelkou UNICEF pro Českou republiku Pavlou Gomba 8. března.

Akcí je daleko více, vše je na webových stránkách Klášterů. 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků