Hlavní obsah
Děti oslavily slavnostní otevření jak jinak než hudbou Foto: Ondřej Trojek

Českobudějovické komunitní centrum na sídlišti Máj otevřelo novou hudebnu

Salesiánské středisko mládeže otevřelo v prostorách moderního komunitního centra na sídlišti Máj v Českých Budějovicích, které zanedlouho oslaví dva roky od svého vzniku, nově zbudovanou hudebnu.

Děti oslavily slavnostní otevření jak jinak než hudbou Foto: Ondřej Trojek
Českobudějovické komunitní centrum na sídlišti Máj otevřelo novou hudebnu

Odhlučněná místnost bude podobně jako další služby centra sloužit zejména místním dětem k jejich mimoškolnímu vzdělávání a aktivnímu trávení volného času. Hudebna byla realizována v rámci projektu „Učení nás baví“.

Darované peníze využilo Salesiánské středisko mládeže na akustickou úpravu místnosti pro výuku hudby a zkoušení dětských kapel a také nákup hudebních nástrojů. Část příspěvku pokryla ještě další zvelebování zázemí komunitního centra Máj, které už skoro dva roky slouží sociálně znevýhodněným skupinám a dětem z okolí.

Kromě nové hudebny jsme dovybavili prosklenou místnost sloužící k doučování dětí žaluziemi a víceúčelový sál čtyřmi desítkami židlí, stoly a dvěma pohovkami,“ uvedl ředitel Salesiánského střediska mládeže Tomáš Rádl.

Díky novému vybavení je komunitní hudebna pro výuku vhodná i ze zdravotního hlediska a její provoz nebude narušovat aktivity ostatních dětí v centru. „Ostatními úpravami jsme zkvalitnili prostor pro doučování, besedy a přednášky. Ročně se k nám chodí pravidelně doučovat zhruba 70 dětí, zejména z přilehlého sídliště Máj. Doučování je v našem Středisku zcela zdarma, proto si ho mohou dovolit i ty ze sociálně slabého prostředí,“ dodal Rádl.

Při slavnostním otevření hudebny se představila parta mladých muzikantů. „Hraju na bicí a klávesy. Nové centrum je super, je to úplně něco jiného, než co tady bylo předtím. Dosud jsem většinou trénoval doma a teď můžu tady,“ poznamenal čtrnáctiletý Kevin Slivka.

Finance na vybudování kvalitní hudebny a nové vybavení dalších prostor věnovala jihočeským salesiánům Nadace ČEZ prostřednictvím grantového řízení Podpora regionů, které je zaměřeno na rozvoj veřejně prospěšných projektů. „Středisko poskytuje širokou nabídku smysluplného trávení volného času a podporu lidem v ne zcela jednoduché situaci. Díky nové hudebně a nástrojům nabídne také možnost uměleckého vyjádření těm, kteří by se k této možnosti jinak nejspíš nikdy nedostali,“ řekl František Lust, člen správní rady Nadace ČEZ.

Salesiánské středisko mládeže – DDM České Budějovice přispívá prostřednictvím výchovného systému Dona Boska, volnočasových aktivit a sociální práce k celostnímu rozvoji dětí a mládeže. Své služby rozprostírá do několika míst v Českých Budějovicích, na podzim roku 2014 velkou část aktivit nastěhovalo do nově vzniklého komunitního centra na sídlišti Máj, kde bydlí zhruba pětina obyvatel města včetně početné romské menšiny. Tam kromě pravidelného doučování a pestrých uměleckých i sportovních aktivit nabízí také poradenství dětem z nefunkčních rodin nebo řešení těžkých životních situací, do kterých se dostaly.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků