Hlavní obsah

Břasy uctily památku radisty paravýsadku Silver A Jiřího Potůčka-Tolara

Novinky, Jaroslav Kreisinger

V sobotu 1. července uctili obyvatelé Břas společně s hosty památku radisty paravýsadku Silver A Jiřího Potůčka-Tolara. Zítra 2. července je tomu přesně 75 let, kdy z rukou českého protektorátního četníka Karla Půlpána zemřel poslední člen výsadku Silver A.

Foto: Jaroslav Kreisinger

Vzpomínku na Jiřího Potůčka - Tolara zahájil starosta obce Břasy Miroslav Kroc

Článek

Vzpomínku zahájil starosta obce Břasy Miroslav Kroc přivítáním hostů, mezi kterými byli radní pro kulturu Plzeňského kraje Martin Baxa, místostarosta Rokycan Jan Šašek, zástupci ze Sezemic. V této obci žil Alfréd Bartoš, velitel skupiny.

Pravidelně každý rok přijíždí uctít památku statečného radisty představitelé Českého svazu bojovníků za svobodu z Pardubic, ze stejné organizace je také Jaroslav Bukovský z Plzně či Rostislav Vychodil z Rokycan. Letecký historický klub Plzeň a Letce Plzeň zastupovali Václav Toman, Ladislav Vitík a Marie Patlejchová. Mezi nejvzácnější hosty patřil Antonín Burdych. Jeho rodina ukrývala Jiřího Potůčka v Končinách. Vojenskou techniku přistavili nadšenci ze Všenic.

S osudem radisty seznámil všechny přítomné Václav Toman. „S Londýnem se Potůček poprvé spojil prostřednictvím vysílačky Libuše 15. ledna 1942. Intenzivní rádiový provoz udržoval s většími či menšími obtížemi do 26. června 1942. Za tuto dobu vyslal 578 depeší, 516 depeší přijal. V úhrnu to představuje asi 144 stran standardně psaného strojopisu."

Jiří Potůček vysílal z kamenolomu Hluboká (kde byl s falešnými doklady na jméno Alois Tolar zaměstnán jako noční hlídač) u obce Ležáky a z Bohdanče.

Protože hrozilo zaměření vysílačky, byla postupně přesouvána do rybářské výzkumné stanice na sádkách u Lázní Bohdaneč, mlýna v Ležákách a školy v Bohdašíně u Červeného Kostelce. V polovině června 1942 se s ní přemístil do nového úkrytu u sedláka Antonína Burdycha v osadě Končiny u Bohdašína.

„26. června odvysílal Jiří poslední zprávu. Jeho život ukončil český protektorátní četník Karel Půlpán 2. července v lesíku Trnová u Pardubic,“ dokončil povídání Václav Toman.

Poté odvysílal Jiří Šavlík radiovou zprávu do nebeských výšin ve znění: „Zprostředkujte od občanů střediskové obce Břasy, kteří se sešli k uctění památky Jiřího Potůčka a všem hrdinům druhé světové války, kteří položili své životy v boji proti nacismu a fašismu. Čest Vaší památce!”

Dále vystoupili s příspěvky Martin Baxa, Jan Šašek, Jaroslav Bukovský a další hosté. Všichni se shodli na hrdinství mužů, kteří se nebáli položit své životy za naši vlast.

Následovalo položení věnců a květin k památníku ve tvaru padáku. Na závěr zazněla státní hymna České republiky.

Reklama

Výběr článků

Načítám