Hlavní obsah
Simulované zastupitelstvo v Českém Krumlově. Foto: archiv Friedrich-Ebert-Stiftung v ČR

Bohumínští gymnazisté si vyzkoušejí role zastupitelů

Simulované zastupitelstvo města Bohumína se odehraje v úterý 10. června od 15 hodin ve zdejší budově radnice. Na židle skutečných zastupitelů zasednou studenti z tamního gymnázia Františka Živného. Na vlastní kůži si tak vyzkoušejí, jaké to je být zastupitelem a rozhodovat o dění v rodném městě.

Simulované zastupitelstvo v Českém Krumlově. Foto: archiv Friedrich-Ebert-Stiftung v ČR
Bohumínští gymnazisté si vyzkoušejí role zastupitelů

Se skutečnými zastupiteli i s veřejností budou diskutovat o problémech, které je ve městě trápí. Simulované jednání povede starosta Bohumína Petr Vícha. Mladí „zastupitelé“ se jej zeptají, jak město řeší vybrané problémy. Studenti se rozdělí do fiktivních politických stran a představí své návrhy řešení. Ty se budou snažit obhájit v diskuzi a prosadit jejich přijetí při hlasování.

Simulované zastupitelstvo je vyvrcholením dvoudenní simulační hry o komunální politice „Mladí lidé rozhodují“, kterou v Bohumíně od 9. do 10. června pořádá ve spolupráci s městem a zdejším gymnáziem zastoupení Friedrich-Ebert-Stiftung v České republice. Díky simulační hře si mladí lidé na vlastní kůži vyzkoušejí práci těch, kteří ve městě rozhodují. „Taková živá a nevšední zkušenost může prolomit předsudky a nedůvěru, které často vůči politice mladí lidé mají. Chceme zvýšit jejich zájem o dění v bezprostředním okolí a ukázat jim, jak mohou aktivně přispět ke konstruktivnímu řešení místních problémů,“ říká koordinátor projektu Martin Voráč.

V průběhu hry se studenti seznámí s praktickým fungováním komunální politiky. Budou diskutovat o problémech ve městě a navrhnou, jak by je mohlo zastupitelstvo řešit. Setkají se i s několika skutečnými zastupiteli, kteří se s nimi podělí o své zkušenosti. V pondělí 9. června ve 14 hodin proto navštíví také skutečné jednání bohumínských zastupitelů.

„My jsme si již v minulosti se studenty i žáky základních škol na zastupitelstvo hráli a zapojili je tak třeba do rozhodování, co by se ve městě mělo udělat pro mládež. Tentokrát hru na zastupitelstvo ale organizují profesionálové, a tak mám trochu trému, jak při jeho řízení uspěji a zda dokážu studentům odpovědět na jejich otázky. Jsem ale moc rád, že se mladí lidé zajímají o veřejnou správu a chtějí se o městě něco dozvědět, a proto se na simulované zastupitelstvo moc těším,“ uvedl starosta Bohumína Petr Vícha.

Simulační hru o komunální politice vyvinula v roce 1998 organizace Friedrich-Ebert-Stiftung v Německu. Po opakovaném úspěchu hru převzala zastoupení organizace v dalších zemích včetně České republiky. Od roku 2011 se hra uskutečnila ve více než patnácti českých a moravských městech, například v Šumperku, Ivančicích, Litoměřicích, Jablonci nad Nisou či Českém Krumlově. Záštitu nad hrou v České republice převzal ministr školství, mládeže a tělovýchovy.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků