Běžecký seriál RunTour 2014 obsadil ostravské vysoké pece

Běžecký seriál RunTour 2014 zvedá "Česko z gauče" a rozběhává osm měst po celé České republice. V sobotu 28. června zhruba tisíc běžců navštívilo areál Vysoké pece č. 1 v Dolních Vítkovicích, aby se zúčastnili dalšího dílu běžeckého seriálu. Účastníci běželi 500 m, 1000 m, 5 a 10 km.

RunTour 2014- Ostrava 28.6.2014: Areál ostravského běhu v Dolních Vítkovicích.

Běžecký seriál RUNTOUR 2014 se již běhá třetím rokem a postupně navštíví v kalendářním roce osm měst v České republice. Závody se již konaly v Českých Budějovicích (26. 4.), v Plzni (17. 5.) v Hradci Králové (14. 6). Prozatím poslední zastávka byla v sobotu 28. června v Ostravě-Dolních Vítkovicích.

Téměř pod Vysokou pecí č. 1 byl start závodu dětí na 500 m a posléze na 1000 m. Právě v tomto běhu podali vítězové špičkové výkony. Nejlepší chlapec Tadeáš Zika zaběhl trať za 2:48 minut. Nejrychlejší mladá slečna Tereza Janíková zdolala trať za 3:01 minut, což je velmi dobrý výkon.

Mezitím se 367 závodníků rozcvičovalo a připravovalo na start v běhu na 5 km. Z tohoto počtu se zúčastnilo neuvěřitelných 199 žen všech věkových kategorií.

V kategorii žen bez rozdílu věku vyhrála Petra Vašinková z AK Šternberk v čase 17:25 před Denisou Kozákovou - Hvězda Pardubice - 19:33 a třetí Barborou Šestákovou z TJ Olympia Bruntál - 21:52. Nejrychlejším mužem byl Pavel Dymák - Hvězda SKP Pardubice - 16:37 před druhým Jakubem Ambrosem z AK E. Zátopka z Kopřivnice - 16:46 a třetím v pořadí Filipem Havlem z ASK Alna Počerady.

V průběhu dopoledne v areálu Dolních Vítkovic pokračoval doprovodný program. Závodníci po absolvování tratí se mohli občerstvit, zdarma si udělat propagační foto a poslechnout si interaktivní divadelní představení a koncert hudební skupiny.

V 13.00 náměstek primátora města Ostravy Ing. Jiři Hrabina odstartoval hlavní běh na 10 km. Závodníci museli v poměrném horku uběhnout dva pětikilometrové okruhy na náročné trati. K závodu odstartovalo 426 závodníků, z toho 111 žen.

Do čela závodu se v obou kategoriích po prvním kole propracovali elitní běžci z Keni, pronásledováni českými reprezentanty. V průběhu závodu, na otevřeném terénu Dolních Vítkovic u nové haly Velkého světa techniky, přislušníci hasičského sboru Vítkovic chladili rozpálenou vozovku a také těla závodníků.

Do cíle doběhl jako první reprezentant Keni Maindl Elias Kiptum, který trať absolvoval za 31 minut a 56 vteřin pronásledován českým závodníkem Leošem Olejníčkem z AC Moravská Slávia Bruntál - 33:48 a Václavem Bitalou - ČR - 33:43.

Keňská závodnice Yadaa Consalaterová doběhla jako první v závodě žen. Zaběhla čas 35:32. Za necelé půl minuty přiběhla reprezentantka USK Praha Lucie Sekanová - 36:00. Teprve za dalších pět minut se objevila Jana Kunčická z AK Šnek v čase 41:54.

V Ostravě se sešlo celkem 942 závodníků všech vypsaných kategorií, kteří obdrželi elegantní originální medaili.

Další závody seriálu se budou konat v Liberci (19. 7.), Brně (28. 8.), Olomouci (20. 9.) a v Praze (4. 10.).