Hlavní obsah
Ilustrační foto. Foto: Zlínský kraj

Arriva sice napravila nedostatky ve vlacích, přesto Zlínskému kraji zaplatí pokutu

Sankci ve výši 690 tisíc korun zaplatí Zlínskému kraji dopravní společnost Arriva vlaky s. r. o.

Ilustrační foto. Foto: Zlínský kraj
Arriva sice napravila nedostatky ve vlacích, přesto Zlínskému kraji zaplatí pokutu

„Šlo zejména o častá zpoždění vlaků, jejich vybavenost, nefunkční audiovizuální informační systém, problémy s prodejem jízdenek či o to, že některé vlaky vůbec nedojely do cíle,“ nastínila krajská tisková mluvčí Adéla Kousalová.

Představitelé Zlínského kraje ve čtvrtek 6. února jednali s vedením společnosti Arriva vlaky s. r. o. Navázali tak na předchozí lednová jednání, při kterých po společnosti požadovali rychlé vyřešení nejpalčivějších problémů, které se vyskytly po jejím nástupu na část železničních tratí v kraji od 15. prosince 2019.

„Na tratích, které Arriva obsluhuje, jsme zavedli pravidelný dvoudenní reporting situace z hlediska plnění služeb, ať už jde o stav techniky, personálu a dalších asi dvaceti bodů, které jsme si definovali. Zároveň jsme posílili kontrolní činnost prostřednictvím zaměstnanců KOVEDu, kteří v nepravidelných turnusech fyzicky kontrolovali a kontrolují plnění služeb ze strany dopravce,“ sdělil náměstek hejtmana pro oblast dopravy Pavel Botek.

Náměstek konstatoval, že nastalo radikální zlepšení a situace se dostává do normálu. „Dnes už se nevyskytují závažné problémy nad rámec běžného provozu, se kterými se občas potýkají i ostatní dopravci,“ dodal Pavel Botek.

Zároveň představitelé Zlínského kraje zástupcům Arrivy předložili účet za fatální nedostatky, které se od 15. prosince loňského roku do letošního 31. ledna objevily. Sankce je vyměřena ve výši 690 tisíc korun.

„Skládá se jednak z postihu za nedodržování standardů služeb a vybavenosti vozidel, další část pak tvoří záloha za ušlý zisk z jízdného, který byl způsoben nefunkčností odbavovacích zařízení ve vlacích Arrivy. Z porovnání tržeb za měsíc březen vůči problematickému začátku na přelomu roku pak tento rozdíl tržeb dofakturujeme,“ zdůraznil náměstek hejtmana.

„Jsme si vědomi toho, že při zahájení provozu nebyly z naší strany stoprocentně plněny některé požadavky stanovené ve smlouvě. Za případná porušení dává smlouva kraji možnost uplatnit smluvní sankce. Zlínský kraj je uplatnil a my je akceptujeme,“ potvrdil ředitel společnosti Jiří Nálevka.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků