Absolutním vítězem Ústecké 21 se stal Miloš Beneš, který navíc překonal rekord trati z roku 2005

Novinky, Stanislava Dvořáková

V neděli 26. srpna skončil 61. ročníkem závod do vrchu na Andrlův chlum Ústecká 21, který v jízdách nejrychlejšího závodníka Miloše Beneše přinesl překonání rekordu trati, který od roku 2005 držel Španěl Ander Vitariňo.

Tři nejrychlejší jezdci závodů do vrchu Ústecké 21 - Fia European Hill Climb Championship - Miloš Beneš, David Komárek a Dušan Nevěřil.

Slavnostní defilé závodu do vrchu na Andrlův chlum ukončilo burácení motorů a město se ponořilo opět do obvyklého ticha. Sto třicet jezdců definitivně opustilo trať dlouhou 3650 metrů, s převýšením 209 metrů a s jednadvaceti zatáčkami, aby v místě startu převzali zasloužené ocenění.

Ústecká 21 se vyhlášením vítězů v jednotlivých kategoriích, divizích a objemových třídách předáním 88 pohárů a dalších 15 za absolutní kvalifikaci rozloučila s jednou z nejvýznamnějších sportovních událostí města.

Tradiční květnová akce, která vzhledem k určenému časovému konání ME historických vozů musela být přeložena na měsíc srpen, je každoročně atraktivní podívanou pro tisíce diváků.

V letošním roce přišlo 4000 platících návštěvníků, ke kterým je třeba připočítat četné diváky podle trati, kteří se pohybovali mimo dosahu výběrčích, a další početné návštěvníky, kteří svou víkendovou procházku obohatili bezplatnou prohlídkou depa závodních speciálů - ty byly umístěny v prostorách firmy FPOS v Lázeňské a Vrbově ulici.

Start a závodní jízda je lákavou podívanou, ale neméně zajímavá je možnost prohlédnout si rozmanité značky vozů zblízka, navíc při údržbě mechaniků i těsně před odjezdem na absolvování závodu. Úspěchem není jen dovednost a zkušenost závodníka, ale i technický stav jeho vozu.

Podle dosažených závodních časů v České trofeji zvítězil Aleš Mlejnek se součtem časů dvou jízd 3:54,42 a průměrnou rychlosti 112,41 km/hod. před Jaroslavem Surowkou 4:03,49 - 108,23 a Michalem Novickým 4:04,56 - 107,75. Závod odjelo 35 závodníků, z toho 2 ženy, které skončily na 10. a 31. místě, 3 jezdci závod nedokončili.

Absolutním Mistrem Slovenské republiky se stal Věroslav Cvrček se součtem časů 3:54,36 a průměrnou rychlostí 112,44 km/hod. před Igorem Drotarem 3:58,23 - 110,62 a Tomášem Ondrejem 4:12,18 - 104,50. Na start nastoupilo 38 závodníků, z toho 1 žena, která skončila na 36. místě, 2 jezdci závod nedokončili.

Vyrovnaný byl výsledek na Mistrovství České republiky, kdy v sobotním 60. ročníku na 2. místě skončil Dušan Nevěřil 3:40,88 před Davidem Komárkem 3:41,09 a v nedělním 61. ročníku si umístění vyměnili, kdy na 2. místě skončil David Komárek 3:38,75 před Dušanem Nevěřilem 3:40,58. Vítěz Miloš Beneš v sobotním závodě zajel v první jízdě čas v novém rekordu trati 1:45,03.

V nedělním 61. ročníku 52 jezdců dosáhl Miloš Beneš v 1. jízdě čas 1:44,57 a ve 2. jízdě 1:44,50, čímž překonal dosavadní rekord trati 1:47,39 Andera Vilariňo ze Španělska.

Miloš Beneš se tak stal absolutním vítězem Ústecké 21 se součtem časů dvou závodních jízd 3:29,07 a zároveň držitelem nového rekordu trati 1:44,50 před Davidem Komárkem 3:38,75 a Dušanem Nevěřilem 3:40,58.

Zvláštní upomínková cena byla udělena Otakaru Krámskému ml., jehož otec 25 let byl nejlepším jezdcem historie českých závodů do vrchu (ME 4 bronzové, 2 stříbrné, 3 zlaté medaile) a pravidelně závodil a vyhrával i na Ústecké 21. Jeho kariéru ve věku 55 let ukončila v roce 2015 při tréninkové jízdě v Rakousku osudná technická závada.