Hlavní obsah

Vánoční pohlednice prožívají renesanci

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Je tak milé otevřít poštovní schránku a najít v ní vánoční pohlednici. Ačkoli by se mohlo zdát, že mailová přání a sms zprávy vytlačily tradiční rukou psané sváteční pozdravy, není tomu tak. Je mezi námi ještě hodně takových, kteří odmítají elektronickou neosobnost a těší se na to, že svým blízkým pošlou klasické vánoční přání.

Foto: Profimedia.cz

Klasické vánoční pohlednice mají stále hodně příznivců.

Článek

Dokonce se zdá, že vánoční pohlednice v poslední době prožívají jistou renesanci. Zatímco poštovní doručovatelé každoročně lidem do schránek roznesou až o desetinu méně listovních zásilek než v předchozím roce, u výjimečných listovních zásilek, jak pošta označuje třeba velikonoční nebo vánoční přání, tomu tak není.

„Prodej vánočních pohledů na poštách v posledních letech stoupá. Zatímco v roce 2011 se prodalo přes 745 000 kusů, loni už to bylo více než 790 000," sdělila mluvčí České pošty Marta Selicharová. Potvrzují to i poštovní doručovatelé, protože sice neznají obsah zásilek, ale přání jsou typická pro svůj formát. A nárůst přání za poslední roky je prý opravdu v poštovní brašně znatelný.

S dostupností internetu a mobilních telefonů začali lidé záhy posílat přání těmito cestami. Postupně se k obrázkům zasílaným elektronickou poštou přidaly fotografie posílané telefonem. Kombinací nových technologií a tradičního pohledu je mms pohlednice, kterou Česká pošta nabízí od roku 2006. Umožňuje obrázek a text z mobilního telefonu vytisknout a zaslat adresátovi domů. Využívá ji přibližně 120 lidí za den.

Počátky v 19. století 

V českých zemích se vánoční a novoroční gratulace v podobě pohlednice vyvíjely od 90. let 19. století, a postupně se staly jednou z nejrozšířenějších listovních zásilek. Vánoční a novoroční blahopřání jsou od té doby tradiční součástí konce roku nejen pro domácnosti, ale i pro jejich výrobce a také pro samotnou poštu. Podobu přání přetvářela dobová estetika, ale i politická situace.

Na začátku 20. století nejčastěji vznikaly pohlednice s motivy narození Krista, betlémů a dalších připomínek křesťanských tradic. Častým námětem byly i vánoční stromky a "kouzlo domova". Mezi tyto klasické náměty se ve 20. a 30. letech dostaly dodnes oblíbené kresby Josefa Lady. Posílaly se i motivy vánočních pozdravů z frontových zákopů první i druhé světové války.

Po nástupu komunistické strany k moci byly náboženské motivy postupně vytlačovány, snahám přepsat význam náboženských svátků odpovídaly i náměty pohlednic. Postupem času, s rozvojem fotografické techniky, se na pohlednicích začaly objevovat zasněžené krajiny a nejrůznější zátiší s cukrovím, svícny, vánočními stromky či s hodinami odměřujícími poslední minutu starého roku.

Reklama

Související témata:

Související články

Pekaři upekli vánočku dlouhou osm metrů

Nejdelší vánočku v České republice, měřící více než osm metrů, upekl kolektiv pekařů pekárny Penam v Českých Budějovicích. Veřejnost ji mohla spatřit na...

Výběr článků

Načítám