Hlavní obsah
Skupina Gipsy.cz v úterý 23. prosince vystoupí v pražském Lucerna Music Baru. Foto: Indies Scope Records, Právo

Vánoce letos obohatí Jan Jakub Ryba, Gipsy.cz i Goran Bregović

Největší kulturní hvězdou letošních Vánoc bude opět Jan Jakub Ryba, a to přesto, že už je 193 let po smrti. Jeho Česká mše vánoční zazní ze všech koutů země. Jen namátkou, v úterý 23. prosince před Štědrým dnem v pražském kostele sv. Šimona a Judy, o dva dny později v městečku Katovice na Strakonicku.

Skupina Gipsy.cz v úterý 23. prosince vystoupí v pražském Lucerna Music Baru. Foto: Indies Scope Records, Právo
Vánoce letos obohatí Jan Jakub Ryba, Gipsy.cz i Goran Bregović

25. prosince se Rybova mše bude hrát v Liberci a také ve Smetanově síni Obecního domu a Divadle Bez Zábradlí, které Rybovo dílo uvede v divadelní podobě ve spolupráci s Dětskou operou Praha. 26. prosince pak Rybova nesmrtelná skladba zavítá do Jihočeského divadla v Českých Budějovicích.

Gipsy.cz zahraje v Lucerně

Mezi konkurenční koncertní taháky Vánoc budou určitě patřit Gipsy.cz. V úterý 23. prosince vystoupí v pražském Lucerna Music Baru a zakončí tak turné k nové desce Reprezent. „Na koncertě zazní písně, které jinak běžně nehrajeme, bude zde takové malé překvapení, ale o tom nechceme příliš mluvit, jinak by to už nebylo překvapení,“ vzkazuje letošní Skokan roku z ankety Český slavík.

Bez šance ohromit publikum není ani balkánský hudební mág Goran Bregović. V Kongresovém centru v Praze představí 25. prosince svou „historicky první cikánskou operu“ Karmen s happy endem. „Znám slavného trumpetistu, který našel svoji dávnou lásku z mládí jako prostitutku na ulici v Itálii, její osud byl podobný příběhu Bizetovy Carmen, a on pro ni chtěl vymyslet nějaký happy end. To je tedy kostra té mojí Karmen,“ říká Bregović.

A aby byly svátky ještě pestřejší, koncert na zámku Sychrov odehraje na dobové housle Jaroslav Svěcený (26. 12.). Už na Štědrý den můžete zajít na Vojtěch Eckert Christmas Quartet do pražského jazzového klubu Agharta. Na první svátek pak Státní opera Praha připravila Vánoční koncert – chvála koled, kterému bude dominovat Kühnův dětský sbor.

Pohádka nikdy nic nezkazí

V pátek 26. prosince si pak v pražském Divadle v Dlouhé mohou diváci opět připomenout roztomilou inscenaci Jak jsem se ztratil aneb Malá vánoční pohádka. V týž den uvede Slovácké divadlo v Uherském Hradišti premiéru Pohádky z klobouku.
A Národní divadlo tradičně připravilo Louskáčka od Petra Iljiče Čajkovského.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků