Hlavní obsah
Konec listopadu i prosinec se obejdou bez extrémů. Foto: Dominic Ebenbichler, Reuters

Tuhé mrazy na Vánoce nehrozí, předpovídají meteorologové

V dlouhodobém výhledu meteorologové neočekávají velké teplotní výkyvy žádným směrem. Období příštích čtyř týdnů od 25. listopadu do 22. prosince 2013 bude podle nich teplotně a srážkově normální až podnormální. V neděli se o něco ochladí.

Konec listopadu i prosinec se obejdou bez extrémů. Foto: Dominic Ebenbichler, Reuters
Tuhé mrazy na Vánoce nehrozí, předpovídají meteorologové

„Předpokládáme, že počasí bude odpovídat dlouhodobým průměrům s přechodným výraznějším ochlazením pod bod mrazu jak na samém začátku období, tak i v prosinci,” uvedl Český hydrometeorologický ústav.

Dlouhodobý výhled neumí předpovědět konkrétní teploty, jde spíše o obecné trendy počasí. V nejbližších dnech se ale nepochybně ochladí.

„Od severu přejde během neděle přes naše území studená fronta a za ní k nám
bude proudit po přední straně tlakové výše se středem nad Velkou Británií studený vzduch arktického původu. Od středy se severní proudění změní na
severozápadní a v něm budou přes střední Evropu k jihovýchodu přecházet
jednotlivé frontální systémy,” upřesnili meteorologové.

V neděli má být zataženo až oblačno, na horách místy, jinde ojediněle slabý déšť nebo mrholení a v polohách nad 900 m bude sněžit. Nejnižší noční teploty 6 až 2 °C. Nejvyšší denní teploty budou 3 až 7 °C, na jihovýchodě Moravy až 9 °C.

Od pondělí ve dne kolem nuly

V pondělí čekejte polojasno, přes den přechodně oblačno, místy i sněhové přeháňky, nejvíce na severu a severovýchodě. V noci může teploměr spadnout až na -5 °C a ve dne budou maximálně 2 stupně.

Velmi podobné počasí s denními teplotami kolem nuly má být v úterý, ve středu i ve čtvrtek. V pátek a o víkendu by se mohlo mírně oteplit, ale nejvyšší denní teploty nepřesáhnou 7 stupňů Celsia. Déšť se bude místy střídat se sněhem.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků