Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Moderní spotřebiče, které vám usnadní vaření i praní

Lednice, kterou nemusíte odmrazovat, pračka, kterou zapnete jednoduše na dálku, navíc u ní nehrozí, že byste vytopili sousedy, trouba, kterou nikdy nebudete muset čistit… Zdá se vám to jako pohádka? Pak vězte, že v dnešní době se lehce stane skutečností. Tedy pokud svou domácnost vybavíte chytrými spotřebiči.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Moderní spotřebiče, které vám usnadní vaření i praní

Jaké funkce nabízejí moderní pračky, myčky nádobí, lednice či trouby a další přístroje?

Bezpečně a podle plánu

Přemýšlíte při pohledu na svou pračku, že je nejvyšší čas vyměnit ji za novější model? Pak máte v obchodech na výběr z opravdu velkého množství nejrůznějších typů a modelů.

Moderní pračky nabízejí celou řadu užitečných programů, které nejen šetří energii či vodu, ale mohou vám výrazně usnadnit praní. Prakticky standardem je dnes již funkce AquaStop, která zajistí, že v případě poškození přívodní hadice pračky okamžitě zastaví přívod vody.

Už se tedy nemusíte bát situace, kdy necháte pračku prát během své nepřítomnosti a vrátíte se domů do vytopeného bytu (o rozezlených sousedech nemluvě). Rodiny s malými dětmi či alergiky ocení pračku s Baby Care programem. Ten díky intenzivnímu a opakovanému máchání zcela zbaví oblečení pracího prášku, který pak nedráždí citlivou dětskou pokožku. Pokud máte doma psa nebo kočku, bude se vám hodit pračka s Pet programem, který odstraní z praných textilií zvířecí chlupy.

Velmi oblíbené jsou rovněž parní pračky. Jak jejich název napovídá, k praní využívají sílu páry, která činí praní efektivnější, ale navíc je díky ní prádlo zbavené prakticky všech bakterií, roztočů či alergenů. Navíc většina modelů disponuje programem, který prádlo během chvilky osvěží, aniž byste jej museli prát.

02_prosinec_Zbozi_Chytre elektro_1

1. AEG ProSteam L7FBE48SC, od 12 680 Kč
2. LG F84J6TY0W, od 10 900 Kč
3. Electrolux EW6F528SC, od 6 602 Kč
4. Haier HW60 12829, od 6 590 Kč
5. Miele G4203i Active SCi nerez, od 22 990 Kč
6. Bosch SMV25AX01E, od 9 596 Kč

Samozřejmostí dnes bývají u praček funkce odloženého startu, Eko program (šetří množství spotřebované energie) nebo automatické rozpoznání množství prádla v bubnu a následné zvolení programu. Stále častěji se pak můžete setkat s pračkami, jež je možné ovládat prostřednictvím mobilního telefonu pomocí příslušné aplikace. Kdykoli tak můžete nejen pračku spustit, ale také nastavit program či sledovat, jak praní probíhá.

Ostatně pomocí aplikace můžete ovládat také myčku nádobí. Kromě spuštění mycího cyklu můžete na mobilním telefonu také kontrolovat průběh mytí nebo zjistit, zda je nutné dokoupit tablety do myčky apod.

Podobně jako u praček i u myček nádobí je dnes běžná funkce AquaStop, ale například také dětská pojistka, která zajistí uzamčení ovládacího panelu spotřebiče, samočisticí filtr, ekologické mytí nebo funkce automatického otevření dvířek myčky po skončení mycího cyklu.

Potraviny pod odhledem

Zasloužila by si výměnu spíše vaše lednice? Pak i u těchto spotřebičů máte z čeho vybírat. Moderní lednice toho totiž umí mnohem víc než jen zchladit potraviny. U řady modelů například zcela odpadá nutnost je odmrazovat. Tyto takzvané No Frost lednice nejen usnadňují údržbu, ale navíc je v nich udržovaná konstantní teplota, takže potraviny zůstanou déle čerstvé.

Ostatně i mrazáky najdete vybavené touto funkcí. K jejich nesporným výhodám (kromě zmíněné „bezúdržbovosti“) patří, že se v nich ani okolo potravin netvoří led, takže máte i v šuplíkovém No Frost mrazáku dokonalý přehled o jeho obsahu.

Na trhu se setkáte také s lednicemi vybavenými antibakteriálním povrchem, jenž brání množení bakterií či plísní uvnitř spotřebiče. Výjimkou pak nejsou lednice s digitálním displejem, tvořítkem na led nebo automatem na vodu.

02_prosinec_Zbozi_Chytre elektro_2

1. Samsung RB33N341MSA, od 14 790 Kč
2. Beko BCHA275K3S, od 10 734 Kč
3. LG GSL360ICEV, od 21 799 Kč
4. Samsung RS67N8211B1, od 30 004 Kč
5. Electrolux EOC5851AOX, od 14 980 Kč
6. Gorenje BO 637E21 XG, od 6 602 Kč

Velmi oblíbené jsou také chytré lednice. Ty dokážou například samy regulovat teplotu a vlhkost uvnitř spotřebiče, případně to můžete dělat i vy – prostřednictvím aplikace v mobilním telefonu.

Některé modely disponují vnitřní kamerou, takže na displeji můžete zjistit obsah lednice a případně dokoupit chybějící zásoby nebo naplánovat večeři. Řada chytrých lednic je vybavena funkcí eliminace pachů, navíc udržují stejnou teplotu ve všech „patrech“ ledničky, díky čemuž už nemusíte potraviny různě rozmisťovat podle teploty.

Především teď před Vánoci a pak během svátků se v řadě domácností nezastaví trouba. A i když se člověk snaží sebevíc, vnitřek spotřebiče podle toho občas vypadá. Čištění trouby nepatří k nejoblíbenějším činnostem, a tak i proto stále více lidí volí troubu s pyrolýzou. Ta funguje jednoduše – trouba se zahřeje na velmi vysokou teplotu (okolo 500 stupňů), takže se nečistoty spálí a člověk jen snadno setře zbytky. Odpadá tak nekonečné drhnutí i používání agresivních čističů.

I velké domácí spotřebiče prošly za poslední roky velkými změnami – jsou z nich skuteční pomocníci, kteří vám usnadní život a ulehčí spoustu práce.

Tento článek podporuje službu Zboží.cz.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků