Hlavní obsah

Králické betlémy vznikají už více než tři staletí

Tradice výroby betlémů se v Králíkách v podhůří Orlických hor předává už více než tři staletí. Nebýt nadšenců do tohoto tradičního řemesla, upadlo by dnes již v zapomnění. Řezbář Oldřich Čech je jedním z těch, kteří se snaží udržet při životě technologii výroby králických betlémů.

Králické betlémy vznikají už více než tři staletí

Základní formu betlému tvoří malý Ježíšek, Panna Marie, Josef, nad nimi anděl Zvěstovatel. Všechny figurky jsou vyřezané z lípového dřeva. Jedná se však až o moderní verzi. Tradiční figurky se totiž vyřezávaly z vařeného smrku.

„Tím se vyvařila pryskyřice, aby se neodlupovaly barvy od podkladu, protože pryskyřice je mastná,“ popsal Novinkám výrobu tradičních betlémů z Králíků Oldřich Čech. To však není jediné specifikum těchto výtvorů.

Králické betlémy mají třísetletou tradici.

Foto: Novinky

„Králický betlém je specifický v tom, že figurky jsou mnohem drobnější. Dělaly se v palcích, nejmenší figurka měřila i dva a půl centimetru. Nejběžnější velikosti pak byly sedm a půl centimetru a deset. Figurka je jiná v tom, že je malovaná po staru, směsí pigmentu a klihu. Svůj specifický tvar mají i ruce, které se na figurku lepily,“ vysvětlil řezbář.

Čech se snaží v tvorbě napodobit techniky starých mistrů, aby se jednotlivé figurky mohly vkládat i do starých betlémů. Výroba jedné mu zpravidla trvá dvacet minut.

Historie králických betlémů je spjata s výstavbou kláštera a poutního místa na Hoře Matky Boží u Králíků, který byl otevřen roku 1700. „Protože ruch poutníků lákal jinak chudé rodiny si vydělat jiným způsobem, začaly se vyřezávat betlémy a jiné poutní suvenýry,“ objasnil řezbář.

Řezbářství se postupně začalo věnovat až 500 rodin v okolí. „Jenom pár z nich se živilo řezbářstvím celoročně a nedělaly jen betlémy,“ dodal.

Zkušenému řezbářovi stačí na vyřezání figurky bez rukou dvacet minut.

Foto: Novinky

Svůj největší rozmach zažily králické betlémy na přelomu 19. a 20. století. V zapomnění však upadly po druhé světové válce následkem politických událostí. Po odsunu sudetských Němců navíc došlo k přetrhání mnoha po generace předávaných vazeb na řemeslo. Postupně tak zbylo jen několik málo řezbářů, kteří své řemeslo ale dál, vyjma několika výjimek, nepředávali.

A právě Čech je jednou z výjimek. Vyřezávat králické betlémy se naučil od starého mistra, v jehož rodině se tato tradice předávala po sedm generací. Je tak jeden z mála řezbářů, kteří se výrobě těchto betlémů věnují i v současnosti a bez kterých by toto řemeslo opět upadlo v zapomnění.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků