Hlavní obsah

Hitler chtěl ukrást Vánoce a pověsit na stromek granáty

Bláznivost a fanatismus nacistů a jejich vůdce Hitlera neznala mezí. Z nové historické analýzy totiž vyplynulo, že jedna z největších zrůd dvacátého století chtěla ukrást Vánoce, zrušit během tohoto svátku oslavu Kristova narození a na stromeček dokonce pověsit baňky v podobě granátů.

Hitler chtěl ukrást Vánoce a pověsit na stromek granáty

Ani propagandistické koledy mu v tom ale nepomohly, i když mnohé se drží v německy mluvících zemích dodnes.

A proč Hitlerovi Ježíšek tak vadil? Jednoduše byl Židem. Vystrnadit z německých Vánoc ho měly nacistické symboly, takže na stole se objevovaly bábovky ve tvaru svastiky ze speciálních forem, dárky halil balící papír se stejným motivem a Krista vymazat měly moderní koledy s novými texty. Mnohé se drží dodnes.

„Vždycky jsem si myslela, že koleda Es ist für uns eine Zeit angekommen byla písní o procházce zimním sněhem. Nedošlo mi, že odstranili Krista,“ tvrdí Heidi Bertelsonová k výstavě o nacistické demolici Vánoc probíhající v Kolíně nad Rýnem.

Dekristizaci Vánoc nařídili nacističtí ideologové Alfred Rosenberg a Heinrich Himmler. Ti chtěli Vánoce zrušit jako oslavu křesťanství a navázat na pohanské tradice oslavy slunovratu.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků