Betlém byl zkomponován do velkého obdélníku o 25 metrech čtverečních. Hlavní postavy zde tvoří Josef, Marie, Ježíšek a andělé, pastýři, zvířata a pak také tři králové.

Ačkoliv se jedná o netradiční podobu betlému, zástupci Vatikánu věří, že se lidem bude líbit a přiláká velké množství turistů. Kvůli vánoční výzdobě každým rokem na Svatopetrské náměstí míří tisíce lidí.

Letošní betlém papež František slavnostně představí veřejnosti v pátek 7. prosince, k vidění bude do 13. ledna.

Klanění králů v betlému vytvoří žďárský sochař

Radovan Živný pocházející ze Žďáru nad Sázavou měl na starosti při tvorbě betlému výjev klanění králů.

Živný s pískem jako sochařským materiálem pracuje už 20 let. Práci pro Vatikán vnímá jako prestižní záležitost, která ale zároveň není prostá uměleckých a především osobních dilemat.

„Nemám žádnou náboženskou příslušnost a mám problém nevšímat si dlouholeté politiky této nejbohatší instituce na světě. Nechci se dotknout cítění žádného věřícího a myslím si, že nový papež je dobrý člověk. To však na věci moc nemění,” řekl pro ČTK Živný.

Spolu s ním na betlému pracoval i ruský sochař Ilja Filimontsev, který je autorem výtvarného návrhu betlému, přičemž vytvořil svatou rodinu s Ježíšem, a nizozemská umělkyně Susanne Ruslerová, která pracovala na klanění pastýřů.