„K získání jmelí je potřeba vylézt na strom a šetrně jej utrhnout. Musí se uříznout jen malá část větve, nebo nejlépe utrhnout jen samotné jmelí,“ řekl Novinkám pan Aleš Frel, který natrhané jmelí zprostředkovává svým přátelům a známým.

Ke sběru jmelí potřebují stromolezce speciální kurz a povolení.

Ke sběru jmelí potřebují stromolezci speciální kurz a povolení.

FOTO: Novinky

V Praze a okolí jmelí roste především na borovicích a jedlích, směrem na Moravu pak zejména na topolech. Někdy můžeme jmelí vidět i dalších listnatých stromech, jako jsou jabloně či olše. Se sběrem jmelí se začíná obvykle na začátku prosince. „Někdy se ale stane, že si ode mne objedná například divadlo jmelí do vánočního představení jako rekvizitu už někdy kolem 25. listopadu, kdy ho musím rychle sehnat. Po Novém roce už ale o jmelí nikdo nestojí,“ dodal Frel.

Jmelí je tradičním symbolem Vánoc již řadu let.

Jmelí je tradičním symbolem Vánoc již řadu let.

FOTO: Novinky

Další způsob, jak jmelí získat, je podle Frela například po silném větru, který některé stromy rozláme nebo poškodí natolik, že se musejí pokácet. Ke stromolezectví je jinak zapotřebí drahá výbava, horolezecký kurz a hlavně povolení. Bez něho byste se před Vánocemi mohli dočkat i několikatisícové pokuty.