Správné načasování

Pokud vám bude do okna přímo svítit slunce, nejen, že pořádně nic neuvidíte, ale i voda a přípravky rychle zasychají, čímž se utvářejí na okně šmouhy. Ideální není ani příliš mrazivé počasí. Přimrzlá špína více drží a vás stojí její odstranění více energie.

Příprava okolí

Ukliďte vše, co kolem oken máte. Udělejte si prostor, z parapetu dejte všechno pryč a sundejte záclony, které můžete rovnou vyprat. Kdo by si chtěl kazit výhled na nablýskaná okna špinavými záclonami.

Žaluzie a rámy

Před mytím skel se vždy nejdříve věnujte žaluziím a rámům. Tam se drží nejvíce špíny. Na žaluzie se nebojte použít vysavač, je to jednoznačně nejrychlejší způsob. Jen pozor na jeho výkon – zvolte ten nejnižší možný, jinak byste si je mohli poškodit. Pokud máte bílé rámy, pak na jejich očištění zvolte krémový čistič, který je zbaví nečistot a zvýrazní bílou. Nikdy nepoužívejte práškové přípravky. Tím rámy akorát poškrábete nebo poškodíte lak.

Čistá skla

Mnoho žen se drží postupu, kdy nejdříve omyjí skla jen vodou a následně je rozleští k tomu určeným přípravkem. Tento postup je však zdlouhavý a namáhavý. Vyzkoušejte speciální mikrohadřík, který si vystačí zcela bez čisticích a lešticích přípravků anebo investujte do stěrky.

Vyzkoušet můžete i elektrický vysavač na okna, který má oproti obyčejné stěrce spoustu výhod. Stačí okno umýt hadrem s vodou a čisticím prostředkem a potom ho už rovnou můžete vysušit vysavačem. Vysavač odsaje všechnu špinavou vodu do integrované vodní nádržky a vám zůstanou dokonale čistá okna a k tomu nezašpiněný parapet a podlaha.

Voda tak akorát

Voda nesmí být moc horká ani studená. Doporučuje se teplota kolem 30 stupňů. V příliš horké vodě se totiž snižuje účinnost čisticích prostředků.

Správné přípravky

Po namočení oken počkejte a dejte čisticím přípravkům chvilku, aby začaly fungovat, jak mají. A jak poznat ten správný? Nejlépe se pracuje s takovými, které nestékají a dělají pěnu.

Zleva:

Zleva: 1. Stěrka 2 v 1 s teleskopickou tyčí s aktivním vláknem na okna od Viledy, cena 684 Kč; 2. Clin na okna s alkoholem 500 ml - expert na oslnivý lesk beze šmouh. Výkonný rozprašovač umožňuje nanášet prostředek ve formě aktivní pěny přímo na čištěné místo, kde se déle udrží na povrchu, nestéká a díky tomu působí na nečistoty delší dobu. Cena 49 Kč; 3. Real skla & tvrdé povrchy - s obsahem alkoholu, je antistatický, rychleschnoucí a zanechává zářivý lesk. Působí okamžitě, cena 37 Kč; 4. Actifibre mikrohadřík na okna od Viledy - nezanechá žádné šmouhy ani chloupky a zachová okna jemná na dotek. S tímto důmyslným pomocníkem navíc nemusíte používat žádné chemické prostředky, před použitím jej stačí mírně namočit. Pokud se hadřík úklidem zašpiní, nezoufejte, můžete ho jednoduše vyprat v pračce, a to opakovaně, cena 59 Kč; 5. Bio-D Čistič na sklo a zrcadla ve spreji a bez alkoholu 500 ml - přírodní prostředek ve spreji, se kterým snadno a účinně vyčistíte veškeré lesklé a hladké povrchy. Hypoalergenní, vhodný i pro citlivou pokožku. Bez alkoholu a rozpouštědel, cena 110 Kč

FOTO: Archív firem

Výsledné vyleštění

Pokud vám na oknech přeci jen zůstanou nějací „kocouři“, použijte na jejich odstranění dobrý lešticí přípravek. Nejvhodnější jsou ty, které obsahují alkohol, protože se rychle odpařují a nezůstávají po nich stopy. Skvělým pomocníkem na vyleštění šmouh je utěrka či hadřík z mikrovláken.

Babské rady

Můžete se nechat inspirovat i triky našich babiček. Ty na mytí oken používaly teplou vodu s octem nebo se solí. Pokud jim na skle zůstala nevzhledná šmouha, zbavily se jí pomocí novin nebo starých silonek.

Dalším prostředkem na špinavá okna je světlý pudink. Sáček rozpusťte v 5 litrech teplé vody a okno s tímto roztokem umyjte. Nakonec sklo přetřete suchým hadříkem.

Použít se dá i obyčejný šampon, postup zůstává stejný jako s pudinkem.

Windomatic od Veledy - s praktickým elektrickým vysavačem vysajete umytá okna do sucha bez kapek na okenním rámu či na podlaze. Cena: od 990 Kč

Windomatic - s praktickým elektrickým vysavačem vysajete umytá okna do sucha bez kapek na okenním rámu či na podlaze. Cena od 990 Kč

FOTO: Vileda

Může se vám hodit na službě Zboží.cz: