Vánoční expozici pro své návštěvníky připravila Národní knihovna České republiky společně s Muzeem betlémů Karlštejn. Vystavené betlémy pocházejí z těch nejvýznamnějších oblastí České republiky. O počátky betlémů v Čechách se zasloužil jezuitský řád.

„Většina betlémů pochází z 19. století. To období představovalo zlatý věk českého betlémářství. Drtivá většina betlémů je vyřezávaná ze dřeva, protože to byl materiál, který byl výrobcům a tvůrcům v té době nejbližší,“ vysvětluje majitelka Muzea betlémů na Karlštejně Romana Trešlová.

Jeden z nejvýznamnějších vystavených betlémů je ten, který byl pravděpodobně vyroben ve Vídni a je kostelního charakteru. Jeho figury jsou zhruba půl metru vysoké a patří v dnešní době mezi raritu.

Netypické materiály

Dřevo ale nebylo zdaleka jediným materiálem, ze kterého byly betlémy vyráběny. K ne příliš typickým patřila také sádra, cukr, sklo nebo dokonce vosk.

„Sádra je takový obecně opovrhovaný materiál, ale pokud se ho zmocnili mistři svého oboru, tak byl výsledek fantastický. Velkou zvláštností zdejší výstavy je například také cukrový betlém. Ten pochází z Příbramska z druhé poloviny 19. století,” doplňuje Trešlová.

Součástí výstavy je také speciální hravá dílna, kde si mohou jak děti, tak i dospělí nakreslit nebo ozdobit skleněné vánoční ozdoby. Výstava potrvá do 4. ledna 2015.