Pravá čokoláda se vyrábí pouze z kakaových bobů, kakaového másla a cukru. Někdy je ještě tolerován sójový lecitin a sušené mléko. Taková čokoláda je tedy mnohem dražší než ta, která je běžně k dostání v obchodě. Aby tato pochoutka byla cenově dostupnější, výrobci kvalitní suroviny z části nahrazují rostlinnými tuky a dalšími složkami, které kvalitu čokolády výrazně poškozují.

Běžná čokoláda tak postrádá většinu zdravotních výhod, jaké čokoláda může mít. Např. snižuje krevní tlak (střevní mikrobi totiž způsobují kvašení vlákna v kakau, čímž vznikají molekuly, které při vstupu do krevního řečiště působí protizánětlivě a chrání cévy před poškozením) či působí jako antidepresivum (obsahuje látky, které vyvolávají uvolňování hormonu serotoninu, který vyvolává příjemné pocity a je tedy i dokonalou drogou pro mozek).

Kvalita čokolády je dána i kvalitou kakaových bobů

Kakaovník roste pouze v tropických oblastech a je velmi náročný na pěstování. Potřebuje celoročně teplotu nad 20 °C, vlhkost 65 až 70 % a v mládí úkryt před pálivým sluncem, který mu poskytují vyšší stromy, například banánovníky. Daří se mu v nadmořské výšce 400 až 1250 m a dorůstá i patnácti metrů.

Původ této dřeviny je v Amazonii a Venezuele, ale poprvé byla lidmi pěstována až v Mexiku. Po úspěchu horké čokolády ve světě byly zakládány plantáže v celém tropickém pásmu naší planety.

Odborníci na čokoládu dokážou rozlišit i chuť čokolády na základě použitého druhu kakaovníku. Proto se na těch nejkvalitnějších čokoládách dozvíte, z jakého druhu kakaovníku čokoláda vznikla a z které oblasti kakao pochází.

Čokoláda Zaabär hořká Baganda Uganda 80% - Kakao pochází z jedné ze slavnějších odrůd ugandského forastera. Charakteristické chutě a vůně pro tuto odrůdu jsou - nízká kyselost, jemná chuť, silné aroma kakaa, rozinková a banánová vůně.

Čokoláda Zaabär hořká Baganda Uganda 80 %. Kakao pochází z jedné ze slavnějších odrůd ugandského forastera. Charakteristické chutě a vůně pro tuto odrůdu jsou - nízká kyselost, jemná chuť, silné aroma kakaa, rozinková a banánová vůně.

FOTO: Čokoláda.cz (2x)

Za nejkvalitnější druh kakaovníku je považován typ Criollo, který je dnes už ale velkou vzácností, protože je velmi křehký a náchylný k chorobám. Typ Forastero má boby nižší kvality, ale je odolnější, a proto jím byl typ Criollo nahrazován a dnes je již nejrozšířenějším druhem vůbec. Touha po zisku bohužel zvítězila nad kvalitou. Z těchto bobů pochází 85 % současné produkce čokolády.

Za nejcennější odrůdu kakaovníku vůbec je dnes považována Porcelana. Za velmi kvalitní odrůdy lze pak považovat i hybrid Trinitario či pododrůdy ekvádorské Nacional, Arriba či Ocumare a Chuao.

Výrobu čokolády nelze uspěchat

Kakaovník plodí celý rok, ale hlavní sklizeň probíhá dvakrát do roka, v květnu a listopadu. Plody rostou přímo na kmeni. Když se odříznou a otevřou, jsou vidět kakaové boby ve své surové podobě, obalené tenkou bílou sladkou slupkou. Ta se musí před fermentací bobů odstranit.

Boby zrají ve velkém horku v dřevěných krabicích pod listy banánovníků zhruba týden a během tohoto procesu bílá hmota odteče. Poté se musí boby vysušit, aby v nich zůstalo méně než 8 % vlhkosti, protože jinak by se mohly lehce zkazit. Jakmile jsou dostatečně suché, putují v pytlích do místa zpracování.

Degustace

Odborně vedené degustace čokolády mohou být skutečným zážitkem.

Zde boby musí pražit a oloupat. Poté se drtí na menší kousky a melou na prášek, který připomíná pastu, protože je v něm ještě kakaové máslo. Aby se oddělilo, hmota se dále lisuje, aby kakaové máslo odteklo. Zbylou hmotu obsahující 20 % tuku lze rozmělnit na kakao, nebo se kakaové máslo přidá zpět ke kakaové sušině a primární čokoláda je na světě.

Na řadu přichází konšování, jež čokoládu zjemní. Stroj na konšování pak čokoládu hněte až tři dny při vysoké teplotě (60 až 75 °C) a čokoláda konečně získává svoji jemnou konzistenci. Následuje zchlazení, aby kakaové máslo v čokoládě dobře ztuhlo.

Kvalitní čokoláda může být i mléčná či bílá

Většina lidí si myslí, že kvalitní čokoláda je pouze hořká. Ve skutečnosti tomu tak není. Výborná může být i mléčná či bílá.

Není ani pravda, že nejlepší čokolády se poznají podle obsahu kakaa. Podle odborníků je důležitější druh a kvalita použitých bobů. To ale laik nepozná, dokud neochutná ty skutečně kvalitní čokolády, které se na svých obalech chlubí jak druhem použitých bobů, tak oblastí, kde byly pěstovány.

Obecně by měla hořká čokoláda obsahovat nejméně 35 % kakaové sušiny, za kvalitní hořkou čokoládu se pak považuje čokoláda s obsahem nad 50 % kakaa. Za optimální ale odborníci považují 70 % kakaa.

Hořká čokoláda

Zleva: 1. Lindt Lindor kuličky hořké s 60 % kakaa 200 g, 2. Lindt Medvídek 100 g - Dutá figurka z mléčné čokolády, 3. Lindt Hořká čokoláda (70 %) se šlehanou hořko-čokoládovou (21 %), višňovou a chilli (20 %) náplní.

FOTO: Lindt

Do mléčných čokolád se přidává sušené mléko. Podíl kakaové sušiny u mléčné čokolády je nižší – cca 25 %, ale za kvalitní ji lze považovat až od výše 30 %, zároveň musí obsahovat 14 až 25 % mléčných součástí. Na trhu lze ale najít i mléčnou čokoládu s obsahem 70 % kakaa.

Bílá čokoláda obsahuje pouze kakaové máslo, mléko a cukr. Právě kvůli kakaovému máslu se ale stále řadí mezi čokolády, protože obsahuje surovinu získanou z kakaových bobů. Podíl kakaového másla by měl činit alespoň 20 %, u mléka by to mělo být zhruba 14 %.

Příchutě dodají čokoládě na atraktivitě

Mezi nejoblíbenější čokolády s přísadami patří oříškové a s kandovaným ovocem. Poslední roky ale roste obliba čokolád s příchutí chilli, arabského koření, kardamomu či mořské soli.

Le Chocolat tmavá (60%) s praženými mandlemi - ručně vyrobená tmavá čokoláda s celými praženými mandlemi. Balena v luxusní zlaté krabičce s podtitulkem hand-made in Prague.

Le Chocolat tmavá (60 %) s praženými mandlemi - ručně vyrobená tmavá čokoláda s celými praženými mandlemi. Balena v luxusní zlaté krabičce s podtitulkem hand-made in Prague.

FOTO: Le Chocolat

Může se Vám hodit na službě Zboží.cz: