Nejčtenější německý deník v souvislosti s hraničním přetahováním s nadsázkou poznamenal, že po svátcích už bude jedno, odkud strom je, neboť z něj budou dřevěné hračky s cedulkou Made in Italy (Vyrobeno v Itálii).

"Odkdy mají stromy dvojí občanství?" táže se Bild. Odpověď je jednoduchá. Vánoční strom darovala Vatikánu příhraniční bavorská obec Waldmünchen, která využila nabídku nedalekých Domažlic. České město totiž mělo na svém území strom, který se Waldmünchenu líbil, takže mu ho přenechalo, aby ho Bavoři věnovali Vatikánu.

"Smrk pochází z bavorsko-českého pohraničí, a sice z české strany," citovala stanice Radio Vaticana předsedu waldmünchenského spolku Aloise Franka, který dopravu stromu zajišťoval. Dodal, že nedaleké Domažlice řekly Waldmünchenu o krásném smrku na svém území, který mu darují.

"Cíl je přivézt do Říma, do centra křesťanství, vánoční strom ze středu Evropy," vysvětlil Frank. Starosta Domažlic Miroslav Mach o stromu hovoří jako o symbolu česko-německého přátelství, neboť je přímo z hranice.

Asi 60 let starý a 25 metrů vysoký strom stojí ve Vatikánu od čtvrtka.

Asi 60 let starý a 25 metrů vysoký strom stojí ve Vatikánu od čtvrtka.

FOTO: Alessandra Tarantino, ČTK/AP

Podle Bildu se o nejasnosti o původu stromu postaralo "kostrbaté" vysvětlení jeho původu. Zmíněný waldmünchenský spolek totiž na svém webu uvedl, že "strom je opět z Německa".

Jisté bavorské noviny dokonce psaly o "hraničním sporu", poznamenal Bild s tím, že papež původem z Argentiny nebude jistě činit velký rozdíl z toho, zda strom stál ještě před pár dny spíše napravo, nebo naopak nalevo od hranice. Organizátoři i sami bavorští politici se snaží komunikační spory napravit a nyní hovoří o "symbolu míru", jak tento německý list dodal.

Asi 60 let starý a 25 metrů vysoký strom stojí ve Vatikánu od čtvrtka. Po ozdobení bude 13. prosince v rámci generální audience papeže Františka slavnostně rozsvícen. Do Vatikánu se kvůli tomu chystá 250 poutníků z Waldmünchenu, zástupci Domažlic či biskupové z Plzně a bavorského Řezna.