„Období od 2. do 29. prosince jako celek očekáváme na našem území teplotně slabě podnormální. Z následujících čtyř týdnů předpokládáme jako nejchladnější třetí týden (16.-22. prosince), ostatní týdny by měly být teplotně v intervalu dlouhodobého průměru,” očekávají meteorologové.

Prosinec by měl být s ohledem na dlouhodobé průměry  podnormální rovněž v množství očekávaných srážek. „A to zejména v první polovině období,” podotkli meteorologové.

ČHMÚ rovněž důrazně připomněl, že dlouhodobý výhled nelze interpretovat stejně jako klasickou předpověď vydávanou na nejbližší dny.

„V tomto případě to platí i u předpovědi na poslední týden (23.-29. prosince) - období vánočních svátků. Proto žádáme, aby zde uvedený statistický odhad nebyl interpretován jako předpověď počasí speciálně zpracovaná pro vánoční období! Na konkrétní předpověď z ČHMÚ pro vánoční svátky je nutné si počkat týden před začátkem Vánoc,” uzavřeli meteorologové.

Průměrná teplota v tomto období je -0,5  stupně Celsia, přičemž teploty kolísají mezi -0,8 a 0,7 stupně. Interval průměrných srážek je mezi 35 a 52 milimetry.