Nejvyšší vánoční smrk je ozdobený více než 4000 světelnými LED diodami, což je o zhruba 500 více než v loňském roce. Na stromě jsou řetězy o celkové délce více než 400 metrů. Podle starosty Kvildy Václava Vostradovského „je to hodně práce, všechno musí být vyzkoušené a připravené“.

„Společně ve dvojici s další zdejší dominantou – krásným kostelem svatého Štěpána – obrazně připomínají historické soužití člověka s přírodou. Je dobře, že šumavské smrky rostou do nebe,“ říká Jiří Mánek, ředitel Správy NP a CHKO Šumava.

Letos je strom opět zářivě modrý.

FOTO: Václav Vostradovský, starosta Kvildy

Šumavská Kvilda má vedle vánočního stromu i další republikové primáty – je nejvýše položenou obcí v zemi, v katastru obce pramení nejdelší česká řeka Vltava a Kvilda je i nejstudenějším místem Česka.

Za poslední – pátý – rekord, vděčí Kvilda Německému tělovýchovnému spolku. V roce 1931 postavil v obci tělocvičnu, která dnes slouží jako společenský sál. Budova je výjimečná konstrukcí svého stropu. Kvilda je tak obcí s největším množstvím rekordů v republice v přepočtu na jednoho obyvatele.