Mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Petr Dvořák přiznal, že předpovědět počasí na vánoční svátky je nyní krajně problematické, neboť modely, které meteorologové využívají, ukazují střídavě poměrně mrazivé počasí i teploty nad bodem mrazu.

Velmi pravděpodobné je prozatím pouze to, že na východě republiky by mělo být na Štědrý den přece jen chladněji než v Čechách. Jasněji bude v sobotu, slíbil Dvořák.

Výhled ve středu večer ukazoval velmi nízké teploty

Výhled ve středu večer ukazoval velmi nízké teploty.

FOTO: repro ČT24

Proměnlivost počasí dokladují i předpovědi, které neustále nabízí zpravodajská ČT24. Zatímco ve středu večer se meteorologové na základě dostupných dat klonili k mrazivému pondělí, ve čtvrtek už bylo vše zcela jinak.

Výhled ve čtvrtek v poledne už ukazuje poněkud odlišné hodnoty

Výhled ve čtvrtek v poledne už ukazuje poněkud odlišné hodnoty

FOTO: repro ČT24

Zatažený víkend

V jihozápadní části území se v pátek objeví občasné sněžení, které se však v polohách pod 500 metrů bude měnit ve sníhdeštěm, který může namrzat. "V severovýchodní polovině území zpočátku místy polojasno, ojediněle mlhy," očekává Český hydrometeorologický ústav.

V noci by měly teploty klesat na minus jeden až minus pět stupňů, přes den budou v intervalu minus dvou až dvou stupňů. Na severovýchodě republiky bude chladněji, minus čtyři stupně.

Sněžení se může ojediněle objevit i v sobotu, především na východě území. Meteorologové upozorňují, že v Čechách mohou srážky v polohách pod 400 metrů namrzat. V noci bude teplota klesat k nule až minus čtyřem stupňům. Přes den bude mezi minus jedním a třemi stupni.

Prakticky identické počasí očekávají meteorologové i na neděli. Mrznoucí srážky by se však mohly objevit již v polohách pod 300 metrů nad mořem. V průběhu dne by mělo ubývat oblačnosti i srážek. Noční teploty klesnou na minus jeden až minus pět stupňů, přičemž na severovýchodě republiky by mělo být i minus osm stupňů. Přes den se rtuť bude pohybovat kolem nuly či mírně pod ní.